SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Yüzde 30 paya ulaştırdı ‘iki’ numaralı adam oldu

Bu haber 12 Ekim 2015 - 10:13 'de eklendi.

Japon JTI, 2004’te kâr etmediği Türkiye pazarından çıkmayı gündemine aldı. Aynı yılın sonunda göreve getirdiği Bilgehan Anlaş, 10 yılda satışı 3.5 kat artırdı, şirketin pazar payını yüzde 7’den yüzde 30’a çıkardı. Türkiye şirketin 7 pazarı arasına girince Anlaş, grubun Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Türkiye’ye 1990 yılında giren, 2005 yılına kadar kâr edemeyen ve pazardan çıkma ihtimalini bile gündemine alan Japan Tobacco International (JTI), o yıl Bilgehan Anlaş ile el sıkıştı. 2005 yılında JTI’ın Türkiye Genel Müdürü olan Anlaş, bir başarı öyküsüne imza attı. 10 yılda şirketin pazar payını yüzde 7’den yüzde 30’a çıkardı. Satışlar 3.5 kat artarken Türkiye, şirketin 7 kritik pazarından biri haline geldi. Geçen yıl sektördeki fiyat savaşına bir markasının fiyatını aşağıya çekerek yüzde 5 civarında pazar payı kazanan Anlaş’ın başarısı ona yurt dışı kapısını araladı.

JTI, Anlaş’ı JTI’ın iki numaralı ismi yaptı. Ekim ayı itibariyle JTI Yönetim Kurulu Üyesi ve Kıdemli Başkan Yardımcısı pozisyonuna yükselen Anlaş, 24 bin kişinin çalıştığı, 12 milyar dolar cirolu şirketin satın almadan üretim ve yatırıma kadar tüm kritik süreçlerini Cenevre’den yönetecek. Anlaş, sigara sektöründe bu göreve gelen ilk Türk oldu.

JTI’ın Türkiye pazarına 1.5 milyar TL’lik yatırım yaptığını hatırlatan Bilgehan Anlaş, “Göreve geldiğimde bu yatırım şirket içerisinde sorgulanmaya başlanmış ve Türkiye pazarında çıkma konusu tartışılıyordu. 2005-2015 yılları arasında şirketi her yıl çift haneli büyüyerek global organizasyon içinde önemli bir başarıya imza attık. Şirketin satışları 3.5 kat arttı. JTI Türkiye, sektörün en hızlı büyüyen ve en büyük pazar payına sahip ikinci şirketi oldu. 25 yıllık yatırım sürecinde toplam satışın yüzde 70’i son 10 yılda yapıldı” diye konuştu.

Bu başarılı sürecin kendisine Cenevre yolunu açtığını kaydeden Anlaş, grupta çalışan 11 bin kişinin kendisine bağlı olacağını belirtti. Anlaş, “Dünyadaki yatırımlardan üretime, satın alma ve kalite yönetiminden eğitim ve yeni ürün kategorilerinin geliştirilmesine birçok konu benim sorumluluk alanım. Yani şirketin nereye para harcayacağı bana bağlı olacak. 24 bin çalışanın 11 bini, 41 ülkedeki 45 üretim tesisi bana bağlı çalışacak” dedi.

Kaçak yüzde 20’den 11.7’ye indi

TÜRKİYE’DE sigara pazarının 30 milyar TL’lik bir hacmi olduğunu anlatan Bilgehan Anlaş, bunun 25 milyar TL’sinin devletin kasasına vergi olarak girdiğini vurguladı. Anlaş, geçen yıla kadar yüzde 20’lere ulaşan kaçak sigaranın payının gerilediğine de değinerek, “Kaçak oranı yüzde 11.7’ye geriledi. Pazar bu yıl yüzde 10 büyüdü. Yani kaçağa giden pay geri geldi” diye konuştu.

 Global bir Türk markası yaratabiliriz

 ÖNÜMÜZDEKİ döneme ilişkin hedeflerini anlatan Bilgehan Anlaş, şöyle devam etti: “Türkiye’de yatırımları arttırabiliriz. Türk tütünü dünyaca ünlü bir konumda. Bunu geliştirmenin de yollarını arayacağız. Tüketiciden gelen talepler doğrultusunda global çapta bir Türk sigara markası yaratabiliriz. Türkiye sektörümüz açısından her zaman önemli bir pazar oldu. Bu sadece sanayi için değil aynı zamanda tarım için de böyle. Türkiye’de bugün 60 bin aile 80 bin ton tütün üretiyor. Bu faaliyet ülkemiz için yaklaşık 520 milyon doları yaprak tütün, 555 milyon doları tütün ürünleri olmak üzere toplam 1 milyar dolar ihracata karşılık geliyor. Tütün ve tütün ürünleri toplam ihracatı tarımsal ihracatımızın yüzde 18’ini oluşturuyor. Dileğim, bu denli önemli bir katma değer yaratan alanın dünya pazarlarında rekabetçiliğini koruması.”

Torbalı’dan Cenevre’ye uzandı

BİLGEHAN Anlaş, 1992 yılında şirketin İzmir Torbalı’daki fabrikada üretim yöneticisi olarak işe başladı. Daha sonra JTI’ın önce Kazakistan sonra Ukrayna fabrikasının yöneticiliğine atandı. 2004’te JTI Türkiye’nin satış ve pazarlamasının başına geçti. Ertesi yıl Türkiye operasyonundan sorumlu Genel Müdür oldu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.