SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Yılda 84 bin tavuk üretiyor

Bu haber 13 Kasım 2015 - 9:50 'de eklendi.

TORBALI’YA bağlı Ormanköy’de 9 yıldan bu yana tavuk çiftliği işleten veteriner hekim Cemil Yurddaş, yılda 84 bin civarında tavuk üretiyor. 22 yıllık veteriner hekim Ormanköy’de bulunan 16 bin tavuk kapasiteli kümesinde 45 gün boyunca olgunlaşan civcivler, daha sonra üretici firma tarafından geri alınıyor. Daha önce köpek çiftliği bulunan Cemil Yurddaş, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine tavuk çiftliğini kurduğunu ve 9 yıldır da sürdürdüğünü kaydetti.

‘ELEKTRİK KESİNTİLERİ BİZİ ZORA SOKUYOR’

DENEYİMLİ tavuk üreticisinin dert yandığı konuların en başında ise elektrik kesintileri geliyor. Sık sık elektrik kesintisi yaşadıklarını ve bunun da civcivlerin havalandırma sistemini doğrudan etkilediğini söyleyen Yurddaş, bu yüzden çoğu zaman hayvanlarının telef olduğunu da sözlerine ekledi. Cemil Yurddaş, “Makineler kesinti yüzünden sık sık arızalanıyor. Bu hayvanların yetişmesinde uygun ortam ve koşullar çok önemli. Bu yüzden kesintilere acilen çözüm bulunmasını istiyorum” diye konuştu.

KÖMÜR VE ELEKTRİK ÇOK PAHALI

KULLANDIĞI ürünlerin çoğunun da pahalı olduğunun altını çizen Yurddaş, “Hayvanların altına sermek için kullandığım talaş kolay bulunmuyor ve çok pahalı ama mecburi. Isıtma sistemi için yaktığım sobada gerekli olan kömür çok pahalı. Öte yandan kış mevsimine girdiğimiz için daha çok kömür lazım. Elektrik de keza aynı şekilde” diye konuşarak sektör hakkında açıklamalarda bulundu.

‘DEVLET İNDİRİM DESTEĞİ YAPSIN’

DEVLETİN hayvan üreticilerine destek olması için sübvanse (indirim desteği) yapması gerektiğini de sözlerine ekleyen Yurddaş, “Bu işi zenginler yapsa zorlanmadan ve dara düşmeden yürütürler. Çok karlı iş. Ancak biz yaparken maddi açıdan zorlanıyoruz. Bu yüzden devlet, elektrik, kömür gibi giderlerde indirim desteğinde bulunmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.