SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

YDG-H’liler WSJ’ye konuştu: Bizden Türkiye’nin her şehrinde var

Bu haber 21 Ağustos 2015 - 6:51 'de eklendi.

Silopi’de Amerikan Wall Street Journal’a konuşan YDG-H’lilerin kadın komutanı, “Bizden çok var, neredeyse Türkiye’nin her şehrinde örgütlendik” dedi.

Wall Street Journal gazetesi, son dönemde şehit haberleri ve çatışmalarla Türkiye gündemine oturan Silopi’ye gitti.

İşte WSJ muhabiri Ayla Albayrak’ın Silopi izlenimlerinden satırbaşları:

“ÖZEL KUVVETLER KÜRT GENÇLERLE KEDİ FARE OYUNU OYNUYOR”

“Türkiye’deki savaş uzak Güneydoğu şehri Silopi’ye geri döndü. Her gün Türk özel kuvvetleri Kürt gençlerle ölümcül bir kedi fare oyunu oynuyor. PKK’nın gençlik hareketinin üyeleri, hapisteki lider Abdullah Öcalan ile hükümet barış müzakereleri yaparken, onlarca şehirde örgütlendiklerini söylüyor. Sadece 120 bin nüfusluk bu şehirde militanlar 31 birimleri olduğunu ve her bir birimde 20 üye bulunduğunu öne sürüyor.

KADIN KOMUTAN: BİZDEN ÇOK VAR TÜRKİYE’NİN HER ŞEHRİNDE ÖRGÜTLENDİK

İki odalı güvenli bir evde, bazıları ergen, bazıları 20’li yaşlarda 10 civarında Kürt militan ellerinde Kalaşnikof silahlar, el bombaları ve roket güdümlü el bombaları ile silahlanmışlar. 22 yaşındaki 10 kişilik birimden sorumlu ve adını ‘Berman’ olarak veren kadın komutan ‘Bizden çok var, neredeyse Türkiye’nin her şehrinde örgütlendik’ diyor.

“MÜZAKERELERİN DÜŞECEĞİNİ BİLİYORDUK”

Berman geçen yıl İstanbul’da üniversiteyi bırakıp YDG-H’ye katıldığını söylüyor. ‘Barış müzakerelerinin düşeceğini biliyorduk o yüzden müzakereler sırasında büyümeye ve örgütlenmeye devam ettik’ diyor.”

BELEDİYE BAŞKANI: İŞLER KONTROLDEN ÇIKIYOR

Silopi Belediye Başkanı Seyfettin Aydemir ise “En kısa zamanda müzakere masasına dönmeliyiz, çünkü işler kontrolden çıkıyor. Gençlerin öfkesi zaman geçtikçe daha da büyüyor’ dedi.

“KURŞUN 11 YAŞIMDA KIZIMIN KULAĞININ YANINDAN GEÇTİ”

“Silopi’de bir camide çalışan 39 yaşındaki İdris Yavsam yaşadıklarını, ‘Pencereden bakarken gençlerin bahçemize girmesinin ardından polisin rastgele ateş ettiğini gördük. Kurşunlardan biri 11 yaşındaki kızımın kulağının yanından geçti’ sözleriyle anlatıyor.

“SOKAKLARDA BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR”

“Türk bir yetkili, ‘PKK savaşı bilerek şehirlere taşıdı. Şu an sokaklarda daha önce benzeri görülmemiş bir çatışma yaşanıyor’ dedi ve militanları, sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı. Silopi’deki genç militanlar ise bu iddiaları reddediyor, sivillerin kendilerine destek verdiğini söylüyor.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.