SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Yaz aylarında deri kanserine dikkat!

Bu haber 27 Temmuz 2015 - 8:39 'de eklendi.

Torbalı Sağlık Grup Başkanı Yüksel Kızılışık, açık tenli insanların güneş ışınlarından daha fazla etkilendiğini, bu nedenle deri kanseri riskinin çok daha yüksek olduğunu söyledi.

KIZILIŞIK, yaz aylarının başlamasıyla birlikte açık tenli insanların güneş ışınlarından daha fazla korunması gerektiğini söyledi. Ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinin koyu tenlilere göre açık tenli insanlarda daha fazla hissedildiğini kaydeden Dr. Kızılışık, bu nedenle açık tenli insanların cilt sağlıkları için güneş ışınlarından korunması gerektiğini belirtti. Ultraviyole ışınlarının özellikle deri kanserine yol açtığına dikkati çeken Dr. Kızılışık, deride en küçük değişiklik tespit edildiğinde hemen doktora başvurulmasını istedi.

GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİSİYLE DERİ KANSERİ GELİŞİMİ RİSKİNİN YÜKSEK OLUR

ERKEN tanı ve tedavi için bunun çok önemli olduğunu anlatan Torbalı Sağlık Grup Başkanı, deri kanserlerinin tüm kanserler içinde en sık görülen kanser olduğunu söyledi. Açık tenli kişilerde özellikle güneş ışığının etkisiyle deri kanseri gelişimi riskinin yüksek olduğuna değinen Yüksel Kızılışık, “Yanıklar, tekrarlayan x-ışını, arsenik ve katrana maruz kalmak ve ailesinde deri kanseri öyküsünün olması da diğer riskler arasında yer almaktadır” dedi.

BAZAL HÜCRELİ KARSİNOM

  1. KIZILIŞIK, ‘bazal hücreli karsinom’, ‘skuamöz hücreli karsinom’ ve ‘malin melanom’ adı verilen üç tip deri kanseri olduğunu belirtti. Tüm kanser türleri içinde en iyi huylu ve en sık karşılaşılan tipin ‘bazal hücreli karsinom’ olduğunu anlatan Dr. Kızılışık, “Yüzde 85 baş, boyun bölgesinde görülür. En çok açık tenli, mavi gözlü ve sarışın kişilerde görülür. Tümörün 1 santimetre çapa ulaşması aylar, yıllar sürer. Bu kanser tipi neredeyse hiç metastaz (diğer organlara sıçrama) yapmadığı için bazı otoriteler tarafından kanser olarak kabul edilmez. Ancak uzun süre tedavi edilmezse derinin altındaki kemiğe kadar ilerleyebilir” dedi.

EN TEHLİKELİ TÜR

SKUAMÖZ hücreli karsinom türünün deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıktığına işaret eden Dr. Yüksel Kızılışık, en sık kulak, yüz, dudak ve ağızda görüldüğünü söyledi. Kızılışık, deri kanserleri arasında en ölümcül olan türün ‘malign melanom melanositler’in  yani derimize rengini veren pigment hücreleri olduğunu kaydetti.

ULTRAVİYOLE IŞINLARININ ZARARLARINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

RİSKİ yüksek olanların erken tanı ve tedavisi için kendini her ay veya iki ayda bir değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Dr. Kızılışık, zararlı ışınlardan korunma yollarını ise şöyle sıraladı: “Öncelikle geniş kenarlı şapka, ultraviyole koruyucu gözlük, sıkı dokunmuş giysiler kullanılması gerekir. Güneşe çıkılacaksa güneşe açık bölgeler için ultraviyole A ve B ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan ürünlerin dışarı çıkmadan 20 dakika öncesinde sürülerek gerekirse 2 saatte bir tekrarlayarak kullanılması önerilir. Altı aylıktan küçük çocukların ise güneş altında bırakılmaması önerilmektedir.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.