SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Yasak bölge!

Bu haber 09 Ekim 2015 - 8:33 'de eklendi.

Torbalı’daki Çamlıca Mahallesi ve çevresindeki köylerde 50 bin dönümlük alana MTA tarafından sondaj yasağı konuldu. Yer altı su kaynağı bakımından zengin olan bölgede çiftçiler tarlalarında sulu tarım yapamama tehlikesiyle karşı karşıya.

Fay hattı kuşağının net olarak geçtiği Çamlıca ve çevredeki mahalleler, büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya geldi. Geçtiğimiz yıllarda varlığı tespit edilen yeraltı kaynak suyu nedeniyle bölgedeki binlerce çiftçi tarlalarına çivi daha çakamayacak. Yapılan onlarca sondaj başvurusu Devlet Su İşleri İzmir Genel Müdürlüğü tarafından ret edildi. Yaklaşık 2 ay önce Çamlıca başta olmak üzere, Karakuyu, Ormanköy, Düverlik, Taşkesik ve Karaot Mahallelerinin büyük bir bölümüne sondaj yasağı getirildi. Bu yasağın Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü tarafından konulduğu, bu bölümü kapsayan 50 bin dönümlük alanın kullanım hakkının özel bir şirkete verildiği belirtildi. 50 bin dönüm içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda 745 ayrı kişinin tarla sahibi olduğu öğrenilirken aileleri ve çalışanlarla beraber binlerce çiftçiyi ilgilendiren bu durumu DSİ Torbalı Teknik Sorumlusu Yakup Şimşek, dün köylülere anlattı.

Kamuoyu oluşturulacak

Binlerce çiftçiyi mağdur eden bu yasak tam 50 bin dönümlük alanı kapsıyor. 450 bin dönüm tarlanın bulunduğu Torbalı’da sulanabilir alanlar arasında bulunan bu bölge oldukça önemli tarım alanlarına sahip. Torbalı tarım alanlarını %11’ini oluşturan bu rakam ilçedeki binlerce çiftçiyi zor duruma sokacak. Özel bir şirket tarafından yer altı suları değerlendirilecek olan bölgeye bu şirket yasal olarak bu işlemi gerçekleştirebilecek. Firmanın talebi üzerine bölgede yaşayan birçok çiftçi arazilerine her hangi bir işlem yapamayacak. Sondajın tamamen yasaklandığı bölgenin ilerleyen dönemlerde termal tesislerle dolabileceği belirtiliyor. Mülk sahiplerinden bu arazilerin değerinde alınabileceği de gelen bilgiler arasında. Tüm bu senaryoların ilerleyen yıllarda gerçekleşmesi beklenirken birçok çiftçinin şu an için sulu tarımı gerçekleştiremeyecek olması büyük bir kayıp olarak görülüyor. Son iki ayda onlarca çiftçinin sondaj ruhsatı iptal edilirken ilerleyen günlerde sıkıntının çok daha büyük olabileceği belirtiliyor. Birçok mahalleli tarafından henüz bilinmeyen bu yasak için bölge vatandaşı kamuoyu oluşturacak.

‘Nimeti mağduriyete çevirmeyin’

Sondaj yasağının gelmesi sonrasında köylüleri bu konuda bilgilendiren DSİ Torbalı Teknik Sorumlusu Yakup Şimşek, konu hakkında gazetemize de önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, “Bölgede binlerce çiftçi sondaj yapamayacağı için gelir kaynakları sona erecek. 2 ay önce gelen yasaktan hiç bir vatandaşın haberi yok. Doğanın verdiği bir nimeti vatandaşın mağduriyeti üzerine kurmak doğru olmaz. Bu tamamen yanlış olur. Hiç kimse bölgede susuz tarım yapamaz. Başka şekilde de sulama yapılamayacağı kesin. Bu konuda kamuoyu oluşturulup bölge halkının mağduriyetleri giderilmelidir” diye konuştu. Çamlıca Mahalle Muhtarı Ali Osman Can, “Bu konuda biran önce harekete geçeceğiz. Kendimize ait toprakları işleyememenin açıklaması olmaz” şeklinde konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.