SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Yarın gölgede 40 derece!

Bu haber 28 Temmuz 2015 - 13:39 'de eklendi.

Hava sıcaklığı Torbalı’da mevsim normallerinin 4-8 derece üzerinde seyredecek. Meteoroloji sıcaklığı 39 olarak açıklamasına rağmen termometreler 43 dereceyi gösterirken, aşırı nem ise boğuyor

“AFRİKA sıcakları” adı verilen hava kütlesi tüm Türkiye’de etkisini gösteriyor. Uzmanlar özellikle sıcak ve nemin fazla olduğu yerlerde güneş çarpması riskinin daha fazla olduğunu bildirdi. Torbalı’da yarın hava sıcaklığı 40 derece olarak açıklandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü özellikle çarşamba günü için vatandaşlara uyarılarda bulundu. Çarşamba günü hava sıcaklığı 40 derecelere ulaşacak. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla birlikte, özellikle sağlık alanında da sorunlar yaşanmaya başladı. Uzmanlar, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcak havanın yarattığı risklerin artacağına dikkat çekerken, son yıllarda giderek artan sıcak havanın sağlık açısından ciddi tehditler oluşturacağına işaret ediyor. Daha çok bebeklerin, hamile kadınların ve 65 yaş üzeri kişilerin risk grubuna dahil olduğuna değinen uzmanlar, solunum, kalp-damar rahatsızlıkları olan kişilerde yaz aylarında hastalıkların belirginleştiği ve ölümlerde artış olduğunu rapor ediyor.

AŞIRI NEM BUNALTIYOR

Torbalı’da sıcak hava cehennemi yaşatıyor, meteoroloji sıcaklığı 39 olarak açıklamasına rağmen termometreler 43 dereceyi gösterirken, aşırı nem ise boğuyor. Maddi durumu iyi olanlar soluğu havuz ve denizde alırken, kenar semtlerde oturanlar kentin yeşil alanlarına aktı. Kent merkezi sessizliğe büründü. Çocuklar tehlikeli olduğu için girilmesi yasak süs havuzlarda serinlerken, aileler deniz kenarında ağaç altlarında mangal yaktı. İç çamaşırlarıyla havuza giren çocuklar, “Yüzme havuzuna gidecek paramız olmadığı için böyle serinliyoruz. Havuz suyu çok pis değil ayda bir değiştiriliyor” dedi. Evlerinde klima olmadığı için bunalan vatandaşlar, rüzgarın, sıcaklığın etkisini biraz olsun hafiflettiği deniz kenarına yayıldı ve “Evler durulacak gibi değil. Sıcaktan delireceğiz. Kendimizi dışarı attık” dedi.

BOL SIVI TÜKETİN

Artan sıcaklık nedeniyle vatandaşları uyaran İlçe Sağlık Müdürü Yüksel Kızılışık, özellikle öğle saatlerinde güneş altında kalınmaması ve bol sıvı tüketilmesi önerisinde bulundu. Kalp, solunum yetmezliği ve tansiyon sorunu bulunanların kesinlikle dışarı çıkmaması gerektiğini vurgulayan Kızılışık, “Bozulmuş olma riski nedeniyle açıkta satılan gıdalar yenmemeli, şiddetli baş ağrısı, bilinç kaybı, bulantı ve kusma gibi hallerle karşılaşıldığında mutlaka bir sağlık ocağı ya da hastaneye müracaat edilmeli. Aksi halde sıcak çarpmaları ölümlere neden olabilir. Çeşitli hastalıklara neden olan klimalar da mutlaka bakım ve temizlikten geçirilmeli” diye konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.