SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Yangın sensörü hayatını kurtardı

Bu haber 11 Aralık 2015 - 8:46 'de eklendi.

Yılın büyük bölümünü Fransa’da geçiren 59 yaşındaki İbrahim Akdeniz dün sabaha karşı Fransa’dan geldiği evinde sobayı yaktıktan sonra uykuya daldı. Sobadan çıkan kıvılcım yangına neden olurken, evdeki yangın alarmı Akdeniz’in hayatını kurtardı.

KIŞ aylarının gelmesiyle dikkatsizlik yüzünden her yıl onlarca kez tekrarlanan soba yangınları da itfaiye ekiplerini koşuşturmaya başladı. Önceki gün Çaybaşı Mahallesi’nde sabahın erken saatlerinde sobadan çıkan kıvılcım sonrası evde bulunan birkaç eşyanın tutuşması sonucu yangın çıkmıştı. Henüz bu olayın şoku atlatılmamışken bir yangın haberi de dün Korucuk Mahallesi’nden geldi. Korucuk’ta yine sobadan kaynaklı bir yangın çıktı. Bir anda paniğe neden olan yangın itfaiye ekiplerinin kontrollü müdahalesiyle çok daha fazla büyümeden söndürüldü. Dün sabaha karşı Fransa’dan Korucuk’a gelen İbrahim Akdeniz isimli 59 yaşındaki adamın yaşadığı evde çıkan yangında evin içi kullanılmaz hale geldi.

20 BİN LİRALIK ZARAR

Yılın belirli dönemlerinde Korucuk Mahallesi’ndeki evinde ikamet eden İbrahim Akdeniz dün Fransa’dan Torbalı’ya geldi. Evine girer girmez önce sobayı tutuşturan Akdeniz ısındıktan sonra sobanın deliklerini kapatıp, yatak odasına uyumaya gitti. Uykuya daldıktan sonra sobanın üst deliğinden çıkan kıvılcım sonrası evde yangın çıktı. Salon alevler içinde kalınca evde bulunan yangın sensörleri dumanı algılayıp alarmın çalmasına neden oldu. Alarm sesiyle uykudan kalkan 59 yaşındaki Akdeniz kendini dışarı atmayı başardı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu kontrol altına alınan yangın evin içini kullanılamaz hale getirdi. 20 bin liralık zararın olduğu belirtilirken, evin yangın sigortasının olmadığı kaydedildi. Büyük şok yaşayan İbrahim Akdeniz evin tamiratını yaptırdıktan sonra tekrar Fransa’ya dönecek.

ŞOKU UZUN SÜRE ATLATAMADI

Korucuk Mahallesi’nde gerçekleşen yangın büyük paniğe neden oldu. Yangın anında evde uyuyan İbrahim Akdeniz uzunca bir süre yangının şokunu atamadığı görülürken, yangın nedeninin sobadan kaynaklanması, ihmalleri yeniden gündeme getirdi. Kış aylarında baca tütmesinden ve soba kıvılcımlarından kaynaklanan yangınlar bolca yaşanırken yetkililer bilinçli kullanım konusunda ısrarcı oldu. Kesinlikle sobanın söndüğünden emin olunması gerektiğinin altını çizen yetkililer önemli ifadeler kullandı. Soba yangınları ile ilgili bilgiler aktaran ekipler özellikle baca temizliklerine değinerek, “Soba kullanan vatandaşların baca bakımını ve soba temizliğini yılda en az 2 kere yapmaları veya yaptırmaları gerekmektedir. Kış aylarının başlangıcında ve sonunda olmak üzere bu bakımları yaptırmakta fayda var. İnsan hayatı bizim için çok önemli.”dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.