SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Vitesi 5’e taktık

Bu haber 21 Ağustos 2015 - 11:40 'de eklendi.

Torbalı’da geçtiğimiz yıl başlatılan eğitim seferberliği meyvelerini vermeye başladı. Toplamda 209 derslik ilçeye kazandırılacak. Bakanlık tarafından ilçeye tam 13 yeni okul yapılacak, 10 tanesi için de girişimler sürüyor.

ÖĞRENCİ sayısının 40 bine ulaştığı Torbalı’da, eğitim için seferberlik ilan edilmiş durumda. Kaymakamlık, Belediye ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün girişimleri sonrasında, yeni okullar birbir açılırken, bazılarının inşaatı devam ediyor, bazıları da çok yakında ihaleye çıkıyor. Halihazırda 3 okul tamamlanırken, 4 tanesinin inşaatı sürüyor. 4 okul ihale aşamasında bulunurken, 2 tanesi de yatırım planına dahil edilirken, çok yakında ihaleye çıkarılacak. Öte yandan 1 anaokulu ve 2 ilkokul içinde Ankara’ya yapılan teklif onaylanırken, bu okulların da yatırım planına dahil edilmesi bekleniyor. Öte yandan 4 lise ve 2 lise ek binası içinde çalışmalar sürdürülüyor.

OKULLAŞMADA SINIFTA KALDIK

Nüfusu 160 bine dayanan Torbalı’da, 128 okul bulunuyor. Toplamda 871 dersliğin yer aldığı ilçede 1700 öğretmen görev yaparken, bu okullarda ise 40 binden fazla öğrenci eğitim görüyor.Öğrenci sayıları baz alındığında, ilçedeki fiziki mekan yetersizliği gözler önüne seriliyor. Buna göre, fiziki mekan olarak öğrenci sayısını karşılama oranı okul öncesi, ilkokul ve ortaokulda yüzde 40, lisede ise yüzde 30 civarında. Öğrenci sayısında adeta patlama yaşanırken, Torbalı, öğrenci sayısıyla birçok ilçeyi geride bırakmayı başarıyor. Torbalı, öğrenci sayısı ile tam 577 ilçeyi geride bırakıyor. Erzurum’da 16, Ordu’da 16, Trabzon’da 14, Kastamonu’da 18, Eskişehir’de 12 ilçe nüfusundan fazla öğrencinin eğitim gördüğü Torbalı’da sayı her yıl daha da artıyor.

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Öğrenci sayısı hızla artarken, okullaşma oranı ise bu hızın gerisinde kalıyor. Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun tarafından başlatılan eğitim seferberliği kapsamında, Ayrancılar Ege Koop ortaokulu, Ayrancılar İnönü Mahallesi İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu ek binası tamamlandı. Dağkızılca, Karakuyu ve Çapak ilkokulları ile Torbalı anaokulu inşaatları devam ediyor. Ayrancılar İlkokulu, Ayrancılar İmam Hatip Ortaokulu, Torbalı İlkokulu ve Özbey Ortaokulu ihale aşamasında. Ayrancılar Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Torbalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 24 derslikli ek binası da yatırım planına alındı ve çok yakında ihaleye çıkıyor. Şehit Teğmen Serdar Genç anaokulu ile Ertuğrul ve Tepeköy mahallelerine 24 derslikli ilk-ortaokul yapımı için Ankara’ya gönderilen teklifler kabul edildi ve yatırım planına alındı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.