SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Üreticinin yanıbaşında

Bu haber 19 Ağustos 2015 - 7:38 'de eklendi.

Üç başarılı girişimcinin hizmete açtığı Ekin Tarımsal Ürünler, üreticinin yeni merkezi haline gelecek. Özbey yolu üzerinde bulunan işletme, özellikle ovadaki çiftçinin ihtiyaçlarını giderecek.

TARIM dünyasının önemli merkezlerinden bir konumundaki Torbalı’da, geçtiğimiz aylarda önemli bir işletme daha hizmete girdi. Uzun yıllar boyunca bu bölgede tarım sektöründe hizmet veren Osman Nuri Bozkurt, Mehmet Dönmez ve Çağatay Çetin, Ekin Tarımsal Ürünler’i hizmete açtı. Torbalı-Özbey yolu üzerinde faaliyet göstermeye başlayan işletme, bölgede tek olma özelliğine sahip. Çiftçiye daha iyi hizmet vermek amacıyla onlara daha yakın bir bölgede yatırım yaptıklarını dile getiren Mehmet Dönmez, ilgiden de fazlasıyla memnun olduklarını söyledi. Dönmez: “Öncelikle Torbalı, Yeniköy, Özbey, Ahmetli ve Kaplancık bölgelerindeki çiftçilerimizin ihtiyaçlarını direkt olarak karşılayabilecekleri bir noktadayız. Ulaşım imkanı çok kolay. Üreticimizin hemen yanıbaşındayız” dedi.

25 YILLIK DENEYİM

Tarım alanında çeşitli kuruluşlarda uzun yıllar boyunca çalışan ve iyi bir deneyime sahip olan Osman Nuri Bozkurt, Mehmet Dönmez ve Çağatay Çetin, geçtiğimiz aylarda kendi işyerlerini açma fikrini hayata geçirdi. 25 yıldır bu sektörde hizmet veren üçlü, firmalardan temin ettikleri kaliteli ürünleri üreticiye daha güvenilir bir şekilde ulaştırmak için yola çıktı. Çiftçinin daha kaliteli ürünlerle üretim yapmasını hedeflediklerini söyleyen Mehmet Dönmez, bu nedenle yatırım yaptıklarını belirtti. Torbalı’yı ve bölgeyi çok iyi bildiklerini kaydeden Dönmez, kaliteli bir hizmet sunacaklarını söyledi. Ekin Tarımsal Ürünler’de zirai ilaçlar, gübreler ve tohum satışı gerçekleştirilecek.

OVAYLA İÇ İÇE

Tam 2 ay önce faaliyet göstermeye başlayan Ekin Tarımsal Ürünler’in yer tercihi de bir hayli titiz şekilde gerçekleştirildi. İlçe merkezinde otopark sorunu yaşandığı için burayı eleyen yatırımcılar, ovaya ve çiftçiye daha yakın olmak için Özbey yolu üzerinde 170 metrekare büyüklükteki bir alanı tercih etti. Bu yatırım ile Torbalı ovasının yanı sıra Özbey, Yeniköy, Ahmetli ve Kaplancık mahallelerindeki üreticiler de istedikleri tarımsal ürünlere kolaylıkla ulaşabilecek. Hizmeti ayağa getirdiklerini ifade eden Dönmez: “Çiftçimizin traktörle şehir trafiğine girip çıkması zor oluyordu. İşletmemiz tarlalara çok yakın ve yollarının üzerinde. İstedikleri zaman gelip, ihtiyaçlarını görebiliyorlar. Ayrıca akıllarındaki soru işaretlerini de bizimle paylaşabiliyorlar” dedi.

ARZ-TALEP DENGESİ SAĞLANMALI

İlçedeki tarımı da değerlendiren Dönmez, pamuğun azalması ile genel sıkıntının ve arayışların başladığını söyledi. Firmaların sözleşmeleri ekim yaptırmasıyla birlikte domates ve silajlık mısırın, pamuğun yerini aldığını ifade eden Dönmez: “Torbalı sebze pazarının merkezi haline geldi. İstanbul’a en çok sebze gönderen bölgelerin başında Torbalı geliyor. Yılda 3 ürünün alınabildiği nadir bölgelerden bir tanesi burası. Çok verimli topraklara sahibiz. Hem ülkemizin hem de ilçemizin neredeyse yüzde 50’si dolaylı da olsa çiftçilikle geçiniyor. Ülkemizde ihtiyaç fazlası üretim oluyor. Arz-talep dengesinin kurulması gerekiyor. Ne kadar ürüne ihtiyaç duyuluyorsa o kadar ekilmeli. Ayrıca bölgesel ürün yetiştiriciliği yapılmalı. Bunları çözüm arz-talep dengesini sağlarsak, hem kalite hem de kazanç artar. Aksi halde herkes istediği ürünü ektiğinde mahsul tarlada kalıyor. Örneğin, ilçemizde bu yıl domatesler tarlada kaldı. Hasat edilenler ise para etmiyor” diye konuştu.

İYİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

Çiftçilerin daha bilinçli üretim yapması gerektiğini de açıklayan Mehmet Dönmez, bu aşamada kendilerinin devreye girdiğini söyledi. Özellikle gübre ve ilaçlama konusunda mutlaka uzman desteğinin alınması gerektiğini vurgulayan Dönmez: “İhracatçı firmalar bu konuda çok titiz. Eğer, ürünlerde ilaç veya gübre kalıntısı olursa, ülkeler bunları geri gönderiyor. Hangi ürüne hangi dozajda ilaç verilmesi gerekiyor? Bunlar çok önemli. Hedefimiz, bu bölgede sürdürülebilir ve iyi bir tarım yapılmasını sağlamak. Ayrıca tarımcılığı daha da geliştirmek istiyoruz. İlçemizde 12 ay boyunca tarım yapılmasını sağlama hedefindeyiz” şeklinde konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.