SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Trakyalı öğrencilerin elektrikli otomobili ödül aldı

Bu haber 12 Ağustos 2015 - 8:03 'de eklendi.

Trakya Üniversitesi öğrencileri tarafından üretilen elektrikli otomobil, TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmadan ödülle döndü.

Üniversitenin Bilgisayar, Makine, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşan 16 kişilik ‘Pehlivan Team’ ekibi 8 aylık tasarım ve 3 aylık üretim aşamasından sonra ‘ElekTrak’ adı verilen elektrikli bir araç üretti. Pil, koltuk ile lastikler dışında tamamı öğrenciler tarafından üretilen 230 kilogram ağırlığında ve saatte 110 kilometre hıza ulaşabilen araç tüm testleri başarı ile geçti.

TÜBİTAK tarafından 03-09 Ağustos tarihleri arasında İzmit Körfez Pisti’nde düzenlenen Alternatif Elektrikli Araç Yarışması’nda boy gösteren ElekTrak yoğun ilgi gördü. Farklı üniversitelerden 35 araçla piste çıkan ElekTrak, 30 turu başarı ile tamamlayarak ilk 9 araç arasına girmeyi başardı.

TASARIM ÖDÜLÜ KAZANDI

Yarışmayı 6. sırada tamamlayan Pehlivan Team otomobil, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da ilgisini çekti. Bakan’ın direksiyonuna geçerek fotoğraf verdiği araç, jüri tarafından Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. Trakya Üniversitesi öğrencileri geçen yıl da ‘Pehlivan’ adını verdikleri güneş enerjili bir araç üreterek TÜBİTAK yarışmasına katılmış, yarışmada üçüncülük ve Kurul Özel Ödülü’nü alarak Edirne’ye dönmüştü.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.