SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Torbalılı işadamları gözünü amborgonun kalktığı İran’a dikti

Bu haber 14 Ağustos 2015 - 7:30 'de eklendi.

İRAN’a amborgonun kaldırılmasının ardından Aydın Ticaret Odası, iş adamlarıyla birlikte ikili ilişkilerde bulunmak üzere bu ülkeye çıkarma kararı aldı.

Kasım ayında yapılan 5 günlük ziyaret öncesinde İran heyeti Aydın’ın Torbalı ilçesine gelerek, iki ülkenini işadamları arasında yapılacak karşılıklı anlaşmalar için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “İlk giden kazanır, Avrupalılar İran pazarı için sıraya girdi” dedi.

Batı ile nükleer program anlaşması imzalayan İran’a ambargonun kalkması ile oluşan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi için hareket geçen Torbalı Ticaret Odası Kasım ayının ilk haftasında işadamlarını İran’a götürme kararı aldı. İran’a yapılması planlanan 5 günlük iş ve inceleme gezisi öncesi Ege Bölgesi ve İran İşbirliği Derneği Başkanı Hossein Arıan ile İran Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Eski Müsteşarı ve Bilim ve Teknoloji Geliştirme Birliği Başkanı Majid Zangouie Torbalı Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ile görüşen ikili, İran hakkında kısa bir brifing verip, gezi esnasında İran devlet kurumları ve ticaret odaları ile kurulacak karşılıklı içinde yardımcı olacaklarını bildirdi.

TÜRKİYE’Yİ HEYECANLA BEKLİYORUZ

Türk işadamlarını heyecan içinde beklediklerini söyleyen Ege Bölgesi ve İran İşbirliği Derneği Başkanı Hossein Arıan, en son 7 yıl önce Türkiye’ye makine almak için geldiğini söyledi. 2010 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından (TOBB) en iyi Türkçe konuşan yabancı girişimci ödülü verilen Arıan, İran’a ambargo kalkmasının ardından Torbalı Ticaret Odası’nın hemen böyle bir organizasyon hazırlığına girmesinin işadamları için oldukça faydalı olacağını ve takdire değer olduğunu kaydetti. İran Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Eski Müsteşarı ve Bilim ve Teknoloji Geliştirme Birliği Başkanı Majid Zangouie da İran’ın Türkiye’yi kardeş ülke gibi gördüğünü, iki ülke arasında kurulacak işbirliklerinin artarak devam edeceği belirtti. Torbalı Ticaret Odası’nın gerçekleştireceği gezide ise organizasyonun verimli geçmesi için İran’daki tüm kurumların yardımcı olacağını söyledi.

İLK GİDEN KAZANIR

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İşadamlarımızın yeni pazarlar tanıması, yeni fırsatları yerinde görmesi bakımından çalışmalarımız devam ediyor. Ziyaretçilerimizle birlikte ayrıntıları netleştirdik. İlk giden kazanır. Geçmişte Balkanların dağılması ve SSCB’nin dağılmasından sonra bölgeye gitmekte geç kaldık. Aynı durumu Kuzey Irak’ta da yaşadık. İran nüfusunun yüzde 40’ı Türk. Tarihsel bağlarımız var. Avrupalılar İran pazarı için sıraya girdi, biz geç kalmamalıyız” dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.