SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Torbalı’da yaşama ‘engel’ yok

Bu haber 03 Aralık 2015 - 13:56 'de eklendi.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “İlçemiz engelli vatandaşlarımız için bir çekim ve rahat yaşam merkezi olmaya aday” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Haftası nedeniyle Torbalı Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik yoğun gördü. Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “İlçemiz engelli vatandaşlarımız için bir çekim ve rahat yaşam merkezi olmaya aday” dedi.

Belediye Kültür Merkezi (BKM)’de düzenlenen programa yaklaşık 2 bin civarında engelli bireyler ve aileleri katıldı.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, yaptığı konuşmada engelliler için birçok projenin kısa zaman sonra hayata geçeceğini söyledi. Başkan Görmez, “İlçemizde engelli kafe kuruluyor ve bu işletmeyi sadece engelli vatandaşlarımız çalıştıracak. ‘Engelli Ek Hizmet Binası’ kurulma çalışmaları devam ediyor. ‘Rehberlik Araştırma Merkezi’ için hazırlıklarda son aşamaya gelindi” dedi.

TORBALI ENGELLİVATANDAŞLAR İÇİN ÖRNEK YAŞAM ALANI VE ÇEKİM MERKEZİ OLACAK

Başkan Görmez, “Bugünü engellilerimizin sorunlarına eğilme ve bu sorunları ortadan kaldırabilmek için bir fırsat olarak görmeliyiz. Torbalı Belediyesi olarak engelli vatandaşların daha iyi şartlarda yaşamaları ve hayata umutla bakmaları için bir dizi projeye odaklandık.

Tepeköy Mahallesi’nde 250 metrekarelik bir bina, ‘Engelli Ek Hizmet Binası’ olarak Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na tahsis edildi. Önümüzdeki günlerde hizmete açılacak olan bu birimde; engellilere dönük evde bakım aylığı bağlanması, engelli kimlik kartlarının çıkarılması, bakıma muhtaç çocuk ve yetişkin engellilerin başvurularının kabulü ve değerlendirilerek ilgili kurumlara yerleştirilmesi, sosyo-ekonomik desteğe muhtaç çocuklu ailelere maddi yardım ve danışmanlık  yapılması, şehit ve gazi ailelerinin kimlik kartlarının düzenlenmesi gibi işlemler yapılacak. Böylece bu tür işlemler için İzmir kent merkezine gitmeye gerek kalmayacak. Bu merkezde ayrıca; şiddete uğrayan kadınlarla ilgili başvuruların alınıp ilgili kurumlara aktarılması, Huzur Evi’ne yerleşmek isteyenlerle alakalı başvuruların alınması gibi hizmetler de verilecek.

Engelli çocuklarımız için özel olarak dizayn edilmiş oyun parklarının inşasına başladık. Cumhuriyet Mahallesi Koruluk mevkiinde bir parkımızı tamamladık. Önümüzdeki hafta bu parkımız hizmete girecek. Park sayımızı daha da artıracağız. Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Torbalı’da hizmet verecek Rehberlik Araştırma Merkezi için yer arayışımız sürüyor.  ‘Engelsiz Kafe’ olarak bilinen ve engellilerin çalışıp hizmet ettiği, hem para kazanıp, hem sosyal hayata intibaklarının sağlandığı yerler için Torbalı Mahallesi’nde belediyemize ait istasyon kafeteryanın bulunduğu yer uygun görüldü. Çalışmalar başladı, engelli kafeteryamız yakında hizmete açılacak. Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Torbalı’da hizmet verecek Rehberlik Araştırma Merkezi için yer arayışımız sürüyor. Uygun yer bulduğumuzda Torbalı’ya bir Rehberlik Ve Araştırma Merkezi de kazandırmış olacağız.

Subaşı Mahallesi’ndeki ortaokul binası ‘Rehberlik İş ve Eğitim Merkezi’ olarak kullanılacak. Burada engelli çocuklarımızın beceri ve meslek kazanmasına dönük eğitimler verilecek.

 

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.