SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Torbalı’da İZBAN heyecanı

Bu haber 22 Ekim 2015 - 8:50 'de eklendi.

İZMİR Banliyö Sistemi’ni (İZBAN) Torbalı’yla buluşturacak proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçede yapılacak taşıt alt geçidinin temeli törenle atıldı.

Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, TCDD yatırım programından çıkarılan Bergama’nın yanı sıra Tire ve Ödemiş’in de banliyö projesi kapsamında rehabilite edilmesi gerektiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortaklığında gerçekleştirilen İzmir Banliyö Sistemi hattının, Torbalı’ya (Tepeköy) kadar uzatılması çalışmalarında son aşamaya gelindi. İZBAN projesi kapsamında Torbalı Tepeköy Mahallesi İsmetpaşa Caddesi üzerine taşıt üst geçidi, yol ve köprü yapılması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ilçe halkından gelen yoğun talep üzerine, projeyi yeniden ele alarak taşıt alt geçidi olarak revize etti ve yerini değiştirdi. 4543 Sokak ile 3677 Sokak kesişimine inşa edilecek taşıt alt geçidinin temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerleşmiş kentlerin büyük yatırımları sırasında günlük yaşama bazı olumsuzluklar yansımasının normal olduğunu belirtti.

İzmir Banliyö Projesi’nin TCDD ile Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük toplu ulaşım projesi ve bu hattın İzmir’i kuzeyden güneye bağlayan çok önemli bir ulaşım aksı olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, şunları kaydetti: “İzmir Büyükşehir Belediyesi, Torbalı yatırımlarının tamamını bitirdi. Sadece ve sadece TCDD’nin uhdesinde olan sinyalizasyon çalışmaları kaldı. Onlar da TCDD Genel Müdürü ile görüşmemize göre bir iki ay içinde tamamlanacak. Selçuk’a gitmek için gereken bütün alt üst geçit ve istasyonların ihalesini yaptık. Çalışmalar devam ediyor. Aynı şekilde TCDD de kendi üzerine düşen ihaleleri yaptı ve çalışmaları sürdürüyor.”

BERGAMA ÇAĞRISI

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bütün projeleri yapılan ve kamulaştırma aşamasına gelinen hattın Bergama ayağının TCDD yatırım programından çıkarılması ve Çandarlı’da kesilmesinin kendisini üzdüğünü dile getirerek, “Burada hepimize düşen görev, 1 Kasım seçimlerinden sonra TCDD yatırım bütçesine Bergama’yı da alıp bir an evvel inşaatına başlamamızdır. Bizim birçok ören yerimiz, tarihi mekanımız var. Dünyada simge olmuş en önemlileri arasında Bergama ve Efes de bulunuyor. Bu iki noktaya tek vasıtasıyla ulaşılması kentin kalkınması açısından çok önemli” dedi.

“İZBAN, TİRE VE ÖDEMİŞ’E DE GİTMELİ”

Toplu ulaşımda raylı sistemin öne çıkmasının, ileri şehirciliğin ve gelişmiş kentlerin olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Göreve geldiğim zaman 11 kilometre raylı sistemle günde 70-80 bin kişi taşınıyordu. Bugün 100 kilometre raylı sistemde taşınan yolcu sayısı 550-600 bine çıkarıldı. Şu anda Tire’ye, Ödemiş’e uzanan mevcut demiryolu hatları var. Önümüzdeki süreçte TCDD ile görüşerek bu hatların da rehabilite edilmesi, alt yapı ve üst yapı yatırımlarının yapılması ile İzmir’in demir ağlarla örülmesi gerekmektedir.”

“TCDD KADER ORTAĞIMIZ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “İZBAN öncesinde banliyö hattı ile 3 bin yolcu taşınıyordu. Şu anda 300 bin yolcu taşınıyor. Yani yolcu sayısı 100 kat arttı. Bu projeyi yaparken, bir kurum daha fazla iş yapmış, bir kurum daha az yapmış olabilir. Biz bir kader birlikteliği yapmışız. Bunların hepsi lafı güzaftır. Doğru olan, bu kente yakışan bu projelerin gerçekleştirilmesidir. Ama siyasetin zayıf bir damarı var. Birbirlerine seçim arifelerinde laf söylemek bir olaymış gibi görünüyor. Bugüne kadar bunu yapmadım, kalan 3.5 senede de yapmayacağım.” Başkan Aziz Kocaoğlu, taşıt alt geçidini inşa edecek yüklenici firma yetkililerine de proje değişikliği sürecindeki iyi niyetli ve samimi yaklaşımı nedeniyle teşekkür etti. Konuşmasının sonunda birlik ve beraberliğin yeniden tesis edilmesi için tüm ayrımcılıklara son verilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Etnik kimliği, inancı ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşayan tüm vatandaşlarımız eşittir. Bizim hakkımız, malımız, mülkümüz kadar herkesinkini korumak zorundayız” dedi. AK Parti’li Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez de yaptığı konuşmada, Torbalı’nın sanayisi, tarımı ve turizmiyle hızla büyüyen bir ilçe olduğuna dikkat çekerek, yapılan hizmetler için teşekkür etti. Görmez, Başkan Kocaoğlu’na ilçe halkı adına teşekkürlerini sunmak için çiçek verdi.

ULAŞIM RAHATLAYACAK

Tören sonunda Başkan Aziz Kocaoğlu ve davetliler, hep birlikte butonlara basarak projenin temeline ilk harcı attı. Altyapı deplase çalışmalarıyla birlikte yaklaşık 4 milyon 100 bin TL’ye mal olacak taşıt alt geçidi sayesinde demiryolunun iki yakası arasında önemli bir bağlantı noktası hayata geçirilmiş olacak. Muratbey ve Tepeköy mahalleleri arasında inşaatına başlanan alt geçit kapsamında 100 metre dalış, 50 metre yol ve metro hattı geçişi ile birlikte 100 metre de çıkış öngörülüyor.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.