SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Torbalı’da eski fabrikalar okula dönüştürülüyor

Bu haber 02 Kasım 2015 - 14:31 'de eklendi.

İzmir’de önemli sanayi merkezlerinden biri olan Torbalı’da son yıllarda çok sayıda eski fabrika özel okula dönüştürüldü. Yeni eğitim üssü olan ilçede, Torbalı Ticaret Odası, özel eğitimin kalitesinin artması için yatırımcıyı desteklemenin yollarını arıyor

Gelişen sanayisi ve tarımı ile son yıllarda yıldızını parlatan Torbalı, artık eğitim alanında da bölgede söz sahibi konumunda. İlçe, son dönemde bu alanda yapılan yatırımlarla adeta İzmir’in eğitim üssü oldu. 6 kolej, 10 özel anaokulu ve etüt merkezinin faaliyet gösterdiği Torbalı’ya ilçe dışından da her gün yüzlerce öğrenci geliyor.

Torbalı’da Özel Olgun İlköğretim Okulu ile başlayan özel öğretim kurumu geleneği, son olarak bu yıl kapılarını açan Türkiye’nin önde gelen özel okullarından Bahçeşehir Koleji ile sürüyor. Yeni eğitim öğretim yılı nedeniyle ilçede faaliyet gösteren özel okulları ziyaret eden Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, oda bünyesinde ilçede eğitimin geliştirilmesi için komisyon kurulacağını açıkladı. Öte yandan Torbalı’da özel eğitim alanında yapılacak yeni yatırımlarla öğrenci sayısının ikiye katlanacağını vurgulayan Olgun, eski fabrikalardan dönüştürülen sağlık, veterinerlik ve denizcilik gibi farklı branşlarda eğitim veren okulların ilçeye olan ilgiyi artırdığına işaret etti. Olgun, şunları söyledi: “Ödediği vergi, ekonomiye katkısı, bereketli toprakları, ören yeri haline gelen Metropolis Antik Kenti ile birçok alanda aynı anda dikkatleri üzerine çekmeye başlayan ilçemiz, son 2 yıldır eğitim alanındaki yatırımlarla da İzmir’de adından söz ettirmeye başladı. İlçede faaliyet gösteren özel eğitim kurumlarında yaklaşık 4 bin öğrenci eğitim görüyor. Kolej ve özel okullara Torbalı’nın yanı sıra İzmir’in ilçelerinden de yüzlerce öğrenci rağbet gösteriyor. Gelişen eğitim sektörünün ilçeyi sektörde cazibe merkezi kılmasının yanı sıra fakülte mezunları için de yeni bir istihdam kapısı olarak görülüyor.

Torbalı’da son 2 yılda özel okulda eğitim gören öğrenci sayısı yüzde 100 artarken, İzmir’e olan yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ilçenin eğitim için tercih edilmesinde en önemli etken olarak gösteriliyor. İlçenin bu alandaki gelişim atağının Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarının dikkatini çekmesi ile bölge, ‘İzmir’in eğitim üssü’ haline geldi.” Torbalı’da özel okul geleneğinin 17 yıl önce Özel Olgun Koleji ile başladığını, daha sonra Yazıbaşı yolu üzerinde eski bir fabrikanın dönüştürülmesi ile Albaş Prestij Okulları’nın kurulduğunu hatırlatan Olgun, “Yine Çapak yolunda iki eski fabrikanın dönüştürülmesi ile bu sefer Özel Mavi Ege Sağlık Meslek Lisesi de geçtiğimiz öğretim yılında eğitime başlamıştı. Eğitim alanındaki bir diğer yatırım da Turuncu Sanat ve Eğitim Merkezi’nden geldi. Kurum, İzmir-Aydın yolunun otoban gişeleri yanında büyük bir koleji hizmete açtı. Yazıbaşı bölgesindeki fabrikadan dönüştürülen bir diğer özel eğitim kurumu ise Albatros Veterinerlik ve Denizcilik Koleji oldu. Burada yetişen öğrenciler kendi branşlarında teknisyen oluyor. Uğur Dershanesi Torbalı Şubesi kurucusu Yıldırım Baytekin, Bahçeşehir Koleji’ni bu dönem hizmete açtı. Lise, ortaokul ve ilkokulların yanısıra özel anaokullarının sayısı da bir hayli fazla. İlçede, Turuncu Kültür ve Sanat Merkezi, Altın Anaokulu, Balım Anaokulu, Nar Anaokulu, Birtanem Anaokulu, Küçük Şeyler Anaokulu, Melih Amca ve Kırçiçeğim Anaokulu ilçedeki minik öğrencilere hizmet veriyor” diye konuştu.

İlçede eğitimin kalitesi arttı

Abdulvahap Olgun, Torbalı Ticaret Odası olarak ilçede verilen eğitimin kalitesinin artması için bazı destekler sunacaklarını belirterek, “Oda bünyesinde kurulacak komisyon ile ilçedeki eğitimin geliştirilmesi ve cazibenin artması için çalışmalar yapacağız. Özel okulların yatırım için ilçemizi seçmesi eğitimin kalitesini arttırıyor. Hem özel okulda okumayı tercih eden öğrencilerimizin İzmir’e gitmekten kurtulması hem de ilçe sanayisinin ihtiyacı olan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması bakımından bu yatırımlar bizleri sevindiriyor. Özellikle meslek eğitimi veren özel okulların yatırımları yıllardır kalifiye eleman sıkıntısının yaşandığı bölgemiz için son derece önemli” dedi

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.