SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Torbalı’da çöl sıcakları..

Bu haber 30 Temmuz 2015 - 8:52 'de eklendi.

Aşırı sıcaklar Torbalı’da hayatı durma noktasına getirdi. Öğle saatlerinde dışarıda neredeyse insan olmazken, serinlemek isteyen bazı vatandaşlar su şişelerini kafalarına döktü. Kimi de kendini ağaçların gölgesine attı.

ÇÖL sıcakları yaşamımızı esir aldı. Avrupa’da hissedilen kuvvetli sıcak hava dalgası, nemle birleşince yakıcı sıcaklıklar, adeta nefes almayı bile zorlaştırır bir hale geldi. Türkiye genelinde mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyreden sıcaklıklar sonucu uzmanlar güneş çarpmalarına karşı günlerdir uyarılarda bulunuyor. Yurtta etkili olan sıcak hava dalgası etkisini artırarak bu hafta sonuna kadar devam edecek. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Ağustos ayı itibariyle mevsim normallerine dönecek.

KAZIM DİRİK BOMBOŞ

Yurdun 4 bir yanında sıcak hava dalgası etkili olurken Torbalı’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı hayatı durma noktasına getirdi. Torbalı’da termometreler 40 dereceyi gösterirken nemle beraber hissedilen hava sıcaklığı 45 dereceleri gördü. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 5 ile 9 derece üzerinde seyrederken uzmanlar saat 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Vatandaşların uyarıları dikkate alması sonucu dün ilçenin en kalabalık sokağı olan Kazım Dirik Caddesi bomboştu.

SICAKLAR SÜRECEK

Son iki gündür özellikle batı ve güney bölgeleri kavrulan Türkiye’ye ‘sıcak haber’: Hissedilen sıcaklık, bazı yerlerde gölgede 48 dereceyi bulacak. Aşırı sıcaklar Torbalı’da günlük yaşamı durma noktasına getirdi. Zorunlu olmadığı sürece vatandaşlar sokağa çıkmazken, dışarıdaki vatandaşlar ise kendi yöntemleriyle serinlemeye çalıştı. Ellerindeki su şişelerini yol ortasında kafasına dökenler olduğu gibi ağaçların gölgelerine sığınan vatandaşlar serinliğin tadını uyuyarak çıkardı. Sıcaklardan dolayı ilçede bulunan havuzlar tıklım tıklım doldu. Sıcaklardan dolayı sağlık ekiplerinin de olası bayılmalar ve rahatsızlanmalara karşı hazırlıklı bekledikleri öğrenildi.

UZMANLAR UYARIYOR

Hissedilen sıcaklığın 40 derecenin üstüne yükseleceği uyarısında bulunan meteoroloji yetkilileri, “Saat 10.00-16.00 arasında dışarı çıkmayın. Mecbur kalırsanız şapka ve şemsiye kullanın. Ara sıra başınızı su ile ıslatın” önerilerinde bulundular. Vatandaşlarımız güneş çarpmasına karşı kendilerini korumalılar. Saat 10.00-16.00 arasında dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Mecbur kalırlarsa şapka, gözlük ve şemsiye kullanmalılar. Mutlaka gölge yerleri tercih etmeliler. Ara sıra başlarını su ile ıslatmalılar. Bu sıcaklık artışına küresel ısınma neden oluyor. Son dönemde başkentte ve İstanbul’da hiç bulut yok. Bu nedenle yaklaşık 15 gündür hiç yağış olmadı. Bu da sıcaklıkları oldukça yükseltiyor.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.