SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Torbalı’da balığın değişmez adresi

Bu haber 03 Mart 2017 - 13:34 'de eklendi.

BY Temel Reis Balık Evi’nde tavada, yağda, mangal veya ekmek arasında satılan balık, aynı zamanda çiğ şekilde de müşterilerin beğenisine sunuluyor. Ertuğrul Mahallesi Sadık İleri Bulvarı Yemen Kahvesi çaprazında hizmet veren By Temel Reis Balık Evi’nin sahibi olan Torbalı’nın tanınmış balık aşçısı Latif Şimşek, “Balık piyasasının en iyi mekânı olmayı hedef edindik. Hem restoran hem de satış hizmetimizle sektördeki önemli bir eksikliği giderdik” diye konuştu.

HEM RESTORAN HEMDE BALIK SATIŞIYLA HİZMET VERİYOR

15 YILDAN bu yana balık sektöründe yer alan Latif Şimşek, balık pişiriciliği konusunda bir uzman. Balık aşçısı olan Şimşek, balık ve deniz ürünleriyle hazırladığı dillere destan yemeklerle Torbalı’da nam salmış bir isim. Uzun yıllar boyunca ilçedeki çeşitli balıkçılarda çalışan Şimşek, şimdi de kendi iş yerinde hizmet veriyor. By Temel Reis Balık Evi, hem restoran hem de balık satışıyla hizmet sunuyor. 100 metrekarelik alana sahip olan mekanda, ister yağda, ister tavada, ister mangalda, isterse de porsiyon veya ekmek arası ile balık satışı gerçekleştiriyor. Ayrıca çiğ şekilde dönemine uygun balık satışlarını uygun fiyatlarla yapıyor.

BALIK ÜZERİNE HER TÜRLÜ HİZMETİ VERİYOR

HAMSİ, istavrit, barbun, kalkan, sazan, alabalık, lüfer, çupra, kalamar, çinekop, mezgit, levrek, somon, uskumru, palamut, sardalya, karagöz, mercan, mırmır ve kefal gibi balık çeşitlerinin hem satışı hem de porsiyon olarak müşterilere sunumunun yanı sıra Alo Paket ile ev ve iş yerlerine de servis hizmeti sunan By Temel Reis Balık Evi, balık üzerine her türlü hizmeti veriyor. Balık pişiriciliği ve balık temizleme hizmetlerini de müşterilerine sunan işletme, sektördeki önemli bir açığı da gideriyor. 15 yılın getirdiği deneyimi en iyi şekilde sunduklarını ve sektördeki eksikleri en aza indirdiklerini ifade eden Latif Şimşek, herkesi balık yemeye beklediklerini söyledi.

‘BİRÇOK İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’

BALIK aşçılığının çok zorlu bir meslek olduğunu kaydeden işletme sahibi ve balık aşçısı Latif Şimşek, “Deniz ürünleriyle en iyi yemeği sunmak tamamen bizim işimiz. Çok zahmetli bir iştir balık aşçılığı. Torbalılıları balığa doyuruyoruz. İnsanlar balık konusunda bildiklerini tamamen unutsunlar. Çünkü birçok ilki gerçekleştirerek Torbalılıların damak zevkine en iyi şekilde hitap ediyoruz. Balık köfte, balık çorbası, sütte balık bunlardan sadece bir kaçı. Buna benzer daha birçok yeniliklerle balık severleri mutlu ediyoruz. Restoran bölümümüz ile insanlar istedikleri saatte gelip gönüllerince balık yiyebiliyor. Ayrıca, burada aldıkları balıkları temizletip pişirdikten sonra evlerinde de tüketebilirler” diye konuştu.

KILÇIK SORUNU ORTADAN KALKIYOR

UZMANLARIN sofralarımızdan eksik etmememiz gerektiğini söylediği balığın belki de en çok düşündürücü tarafı kılçık.  Balık severlerin en büyük derdi olan kılçıklar konusunda da püf noktalarını anlatan Latif Şimşek “Küçük balıklarda kılçık çok büyük sorunlara neden olmuyor. Ama büyük balıklarda kılçık başlı başına bir sorun olabilir. Bu konuda uzmanlık devreye giriyor. Öncelikle balığın taze olması gerekiyor. Kılçığı iyi bir şekilde ayırabilmenin sırrı da pişirmede yatıyor. Eğer balığı yeteri kadar pişiremezseniz, kılçığı da ayıklayamazsınız. Ama iyi bir şekilde pişen balıktaki kılçık hemen ayıklanır” şeklinde konuştu. NESLİŞAH BOZKURT

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.