SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Torbalı ihracatta 61 ili geride bıraktı

Bu haber 18 Mart 2015 - 7:47 'de eklendi.

SON yıllarda artan ihracat rakamlarıyla dikkat çeken İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan ihracatçı firmaları, Türk Eximbank kredileri ve ihracat teşvikleri hakkında bilgilendirildi. İzmir Şube Müdürü Ferhat Fırat, Torbalı’nın ihracat başarısına vurgu yapıp İzmir’in; İstanbul’dan sonra Eximbank kredilerinden en çok yararlanan il olduğunu açıkladı.

TORBALI Ticaret Odası (TTO), son yıllarda artan ihracat rakamlarıyla dikkat çeken ilçede ihracatçı firmalara yönelik Torbalı Ticaret Odası meclis salonunda toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda katılımcılara yönelik bilgilendirmelerde bulunan Türk Eximbank İzmir Şubesi Müdürü Ferhat Fırat, ülke genelindeki ihracatçı firmalara 2014 yılında 32 milyar dolarlık destek verdiklerini, 2015’te bu rakamı 34 milyar dolara çıkarmak istediklerini kaydetti. Torbalı’nın da ihracat rakamlarının dikkat çekici olduğunu kaydeden Ferhat Fırat: “Sanayi kenti Torbalı’daki firmalar gerçekleştirdikleri ihracatla ülke ekonomisine önemli katma değer sağlıyor. Vereceğimiz, teşvik ve kredilerle bu rakamları daha da yukarıya taşımayı hedefliyoruz. İzmir, Eximbank kredilerini kullanmada İstanbul’dan sonra ikinci il oldu” dedi.

TÜRK Eximbank’ın sağladığı finansal desteklerden Torbalı’da faaliyet gösteren ihracat yapan firmaların da faydalanabilmesi için, Türk Eximbank İzmir Şube Müdürü Ferhat Fırat konuşma yaptı. Türk Eximbank’ın, 1987 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Devlet Yatırım Bankası Türk Eximbank’a dönüştürüldüğünü belirten Ferhat Fırat, temel amaçlarının; ihracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçıların uluslararası ticarette paylarının artırılması ve girişimlerinin desteklenmesi, ihracatçılar, yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitler ve yatırımcılara uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence kazandırılması, yurt dışında yapılacak yatırımlar ile ihracat amaçlı yatırım mallarının üretim ve satışının desteklenmesi ve teşviki olduğunu belirtti. Eximbank’ın hizmetlerinden kısaca bahseden Fırat, İhracat Kredi Sigortası ile ihracatçıların mal ve hizmet ihracından doğan alacaklarını ticari ve politik risklere karşı teminat altına alındığını kaydetti.

32 MİLYAR DOLARLIK DESTEK

TÜRK Eximbank’ın diğer hizmetlerinin ise sevk öncesi ihracat kredileri, Reeskont kredileri, yatırım amaçlı ihracat kredileri gibi çeşitli hizmetler verdiklerini ifade eden Ferhat Fırat: “Eximbank’ın 2014 yılında nakdi desteğinin 20 milyar dolar, sigortalar dahil edildiğinde ise 32 milyar dolara ulaştı. 2015 yılında ise bu rakamı 34 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz. Torbalı’da Eximbank kredilerini kullanan ihracatçı firmalar bulunuyor ama ve bunların sayısının artmasını bekliyoruz. Hem kredi hem de sigorta işlemlerini bir arada gerçekleştiriyoruz. 1 yıl geri ödemesiz 5 yıl, 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl ödemeli olmak üzere 25 kredi programımız var. İhracata göre vade 10 yıla kadar yükselebiliyor” dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Reklam Kodu r026