SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

“Torbalı bir devlet üniversitesine artık hazır”

Bu haber 14 Aralık 2015 - 13:20 'de eklendi.

Torbalı Kent Konseyi toplantısında konuşan Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, son 18 ayda gerçekleştirdikleri hizmetleri anlattı.  İlçenin artık bir devlet üniversitesine hazır olduğunu belirtti.

Torbalı’nın 2015 yılında hem kamu yatırımları hem de belediye hizmetlerinde altın yılını yaşadığını, 2016 yılı hedefinin ise tam bir sıçrama olacağını kaydeden Başkan Görmez konuşmasını şöyle sürdürdü,” 250 yataklı modern devlet hastanemizin inşaatı planlandığı gibi devam ediyor. Sadece kaba inşaatına 53 milyon harcanıyor.”

FETREK ÇAYI SULTANLAR VADİSİ TAM HIZ

Küçük Menderes Nehri’ni besleyen, Torbalı’yı bölgenin tarımsal üretim merkezi haline getiren Fetrek Çayı’ndaki yoğun kirlenmeyle yok olma tehlikesini ortadan kaldırıyoruz.

Suyu, toprağı koruyacak ve burayı Türkiye’nin en büyük sosyal yaşam kampüsüne dönüştürecek 22 Km’lik Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi için çalışmalara başlandı. Bunun için 100 milyon TL yatırım öngörülüyor.   Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu 2106 yılında projenin aynı hızla devam edeceğini  vurguladı. SGK binamızın inşaatı bir yıl gibi kısa sürede tamamlandı.

HUZUREVİ AÇILIYOR

Yapımı belediyemizce tamamlanan İzmir’in en modern Huzurevi’ni yakında hizmete açıyoruz. 100 yaşlımıza beş yıldızlı otel kalitesinde hizmet verecek bu tesislerin işletmeciliğini alanında daha profesyonel olan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devrettik. Yapılan bir protokolle Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ek hizmet binası Torbalı’da hizmet vermeye başladı. Vatandaşlarımız bütün işlemlerini burada yapabilecekler.

Yeni sosyal tesisler, parklar, yaşam alanları, bisiklet yolları, spor sahaları için 12 bin metrekarelik arsa istimlak ederek 3 milyon TL’den fazla ödeme yaptık.

400 FABRİKAYA YETECEK POTANSİYEL ALAN

Revize edilen imar planı ile tıkanan sanayi yatırımlarının önünü açtık. Yeni fabrikalar için yeni alanlar oluşturduk. 400 yeni fabrikanın yatırımı için potansiyel alan oluşturduk.

Cumhuriyet, Alpkent ve Ertuğrul mahalleleri arasında bulanan 25 bin metrekarelik demiryolu alanının parka dönüştürmesi amacıyla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı nezdinde girişimlere başladık. Yakında devir protokolünü imzalayacağız. Torbalı’nın akciğeri konumundaki bu bölgeyi Demiryolları Onarım Merkezi yerine yeşil alan olarak ilçemize kazandırmayı amaçlıyoruz.

ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK VE EĞİTİM

Eğitim öğretime destek olmak için okullarımıza 50,000 metrekare arsa bağışında bulunduk. 3 okulun inşaatı bitti. 4 okulun yapımı devam ediyor. 11 okul için bakanlığa yatırım teklifi gönderildi. Yıllardır hizmet bekleyen tozdan, çamurdan, olumsuz çevre şartlarından mustarip olan mahallerimiz için tam bir seferberlik başlattık. 80 kilometrelik asfaltlamayla  Torbalı tarihinin rekorunu kırdık. Ayrancılar, Eğerci, Pancar, Yazıbaşı, Atatürk ve Çapak Mahalleleri İçin Meydan Projeleri hazırlandı. Bazılarına başlandı. Aynı şekilde düğün salonları inşaatına başladık.

Torbalı Belediyesi ; Pancar, Pamukyazı, Kırbaş, Kuşçuburun,  Çaybaşı,  Mustafa Kemal Atatürk  ve Yeni Mahallede düğün salonları yapıyor. Pamukyazı ve Ayrancılar Suyunbaşı düğün salonlarının inşaatı ise bitti.

İZMİR’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK.

İzmir’de bir ilki gerçekleştirdik ve çöp ayrıştırma tesisi kurduk. Bütün atıkları ayrıştırıyor, ekonomiye ve çevreye değer katıyoruz. Kültür-sanat ve spor okullarımız ile yüzlerce vatandaşımıza hitap ediyoruz. Belediyemize 120 dönümlük yeni şantiye alanı kazandırdık. Belediyemiz bünyesinde projelendirilen yeni nesil 43 adet çocuk parkı, hareketli yaşam alanı ile 16 fitness bahçemizin inşaatı yüzde 90 dolayında devam ediyor. Makine parkurumuzu 1,5 trilyon liraya mal olan yeni araçlarla destekledik. Şehir merkezinde alt geçitler açarak İZBAN hattı ile bölünen mahallelerimize ulaşım kolaylığı sağladık. Yine belediyemizin girişimleri sonucu Karayolları tarafından ilçenin iki önemli ulaşım noktasına yaya üstgeçidi yapılıp hizmete açıldı.

ÜNİVERSİTE NEDEN OLMASIN?

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, kentin sahip olduğu potansiyelin ve  stratejik konumunun bir devlet üniversitesini de kaçınılmaz kıldığını belirterek “Torbalı sanayisi, nüfusu, ulaşılabilirliği, sosyal hayatı,kültürel hayatı itibariyle buna hazır. Sadece  35 bin öğrencimiz var. Bunların hedefi kuşkusuz üniversite, çevre ilçelerimizle Menderes havzası üniversiteye hazır.”  şeklinde konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.