SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Taş mobilya modası

Bu haber 05 Mart 2015 - 9:47 'de eklendi.

Torbalı’da mermerden ürettiği mobilyaları ihraç eden Mevlüt Kaya, katma değerini katladı.

DÜNYANIN en büyük doğaltaş rezervlerine sahip Türkiye, ihracatını hızla artırıyor. Genelde büyük inşaat projelerine ürün göndermeye alışık olan sektörde, Torbalı’da kurulu İZ-KO Mermer farklı ürünlerle firmasının katma değerini katladı. Firmanın sahibi, Ege Maden İhracatçı Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, mermer ve travertenden üretilen masa, kütüphane, sandalye gibi ürünler özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinin ilgisini çektiğini söyleyerek, mermer ve traverten ihracatçısının bugün dünyanın hemen her ülkesine ürün gönderdiğini, bir çok dev projede bu taşların kullanıldığını ifade etti. Kaya, “Bir TIR mermer mobilyanın değeri aynı miktardaki mermer plaka veya fayanstan 10 kat daha fazla. Üründeki tasarım ve işçilik arttıkça değeri katlanarak artar. 10 TIR mermer plaka satmakla 1 TIR mermer masa satmak aynı kazancı getiriyor. Bu nedenle eşyaya dönüşmüş ürünlere büyük önem veriyoruz” dedi.

DEMONTE GÖNDERİLİYOR

Ocaktan çıkan blok mermerleri, tesislerindeki yüksek teknolojili makinelerle dilimlere ayırdıklarını, belirlenen tasarıma göre bir çok işlemden geçen mobilyaların ihracatı yapılacak ülkeye demonte vaziyette gönderildiğini ifade eden Kaya, “Dünya çapında dağıtım yapan bir şirketle 27 yıldır çalışıyoruz. Mobilyalarımız Kanada’dan Avustralya kadar bir çok konutta kullanılıyor. Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere İngiltere, ABD, Kuveyt’e çok miktarda ürün gönderiyoruz. Krizle birlikte mobilya ürünlerinin ihracatında gerileme oldu. Gönderdiğimiz mobilya miktarı, haftada 6’dan 2’ye kadar geriledi. Bu dönemde lüks konutlara yönelik ihracatta herhangi bir gerileme olmadı. Son aylarda özellikle ABD ve Ortadoğu pazarındaki hareketlilikle siparişler yeniden canlanmaya başladı. 2015 yılında tekrar eski ihracat seviyelerini yakalayacağımızı umuyoruz” diye konuştu.

SİYAH-BEYAZ KONTRAST

Taşta da diğer mobilya ürünlerinde olduğu gibi tercihleri modanın belirlediğini, bu yıl siyah-beyaz kontrastı olan ürünlerle travertenlerin talep gördüğünü söyleyen Kaya, en fazla masa ürettiklerini, talebe göre kütüphane, konsol ve sandalye de üretebildiklerini belirtti. Kaya, geçmişte tasarımı da kendilerinin yaptığını ancak çok farklı ülkelere ihracat yapılması ve beğenilerin değişiklik göstermesi nedeniyle hedef pazarlardan gelen tasarımları uyguladıklarını dile getirdi.

TÜRKLER ISINAMADI

İhracatta yoğun talep görmesine rağmen taş mobilyaların Türkiye’de henüz yeteri kadar talep görmediğini de anlatan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de genellikle yazlıkçılar bahçe mobilyası olarak taş mobilyaları tercih ediyor. Son dönemde fuarlarda açtığımız stantlara özellikle gençlerin ilgisi yüksek. Ancak mermeri bir iç mobilya ürünü olarak kullanma alışkanlığımız yok. Bu biraz da gelenek meselesi. Türk insanına mermer masa soğuk geliyor ama biz Danimarka, İsveç, Norveç gibi soğuk ülkelere binlerce masa sattık. Aslında mermer ısındığı zaman soğuması da zor olan bir materyal. Zaman içinde Türkiye’de de taşa olan ilginin artacağını umuyorum.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Reklam Kodu r026