SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Sun gazetesinin ‘İzmir’den Paris’e kaçak mülteci’ haberine Hırvatistan’dan yalanlama

Bu haber 08 Aralık 2015 - 13:46 'de eklendi.

İngiliz The Sun gazetesinin, Türkiye’den Paris’e kaçak olarak geçtiğini iddia eden bir muhabirin yolculuğunu anlattığı haber Hırvatistan tarafından yalanlandı.

Hırvatistan İçişleri Bakanlığı, İzmir Çeşme’den çıktığı yolu insan kaçakçılarının yardımıyla Balkanlar üzerinden sürdürerek, altı gün içinde Fransa’da noktaladığını ileri süren Emile Pierre Ghessen’in Hırvatistan’da Pleso Havalimanı’nda kurallara uygun şekilde pasaport kontrolünden geçtiğini açıkladı. Bakanlık, pasaportun görüntüsünü de paylaştı. The Sun, ilgili haberi internet sitesinden kaldırdı. Habere ilişkin atılan tweet ise silinmedi. Gazetenin sözcüsü, Hırvatistan tarafından yapılan açıklamaların ve ortaya çıkan yeni bilgilerin araştırıldığını belirtti. Sözcü, “Söz konusu gazeteci, bizim kadrolu elemanımız değil. Ancak kendisi; haberleri ulusal televizyon kanalları, gazeteler ve internet siteleri tarafından da kullanılan bir belgesel yapımcısı” dedi.

The Sun’da “Teröre 6 gün” başlığıyla çıkan haberde, kaçak göçmenlerin İstanbul’daki bir çarşıdan can yelekleri almasına ilişkin görüntüler dahil çok sayıda fotoğraf yayımlandı. Türkiye’den yola çıkan ve Hırvatistan’ın da aralarında bulunduğu bazı Balkan ülkelerinden geçtiği belirtilen 34 yaşındaki Ghessen’in daha sonra da Avusturya üzerinden Almanya’ya ulaştığı bildirilmişti. The Sun, Ghessen’in Türkiye, Yunanistan, Sırbistan ve Fransa dahil birçok yerde çekilmiş görüntülerini yayımlamıştı. Ghessen’in Paris saldırılarında kana bulanan Bataclan konser salonunu da ziyaret ettiği belirtilmişti.

Haber daha önce şu şekilde duyurulmuştu…

İngiliz The Sun gazetesi muhabiri Emile Ghessen, Fransa’nın başkenti Paris’i kana bulayan saldırıların bombacılarının izlediği güzergahın bir benzerini takip ederek İzmir’den Paris’e 6 günde ulaştı. Yolculuğu boyunca hiçbir güvenlik kontrolüne takılmayan Ghessen, bin dolar tutarında bir fiyata Çeşme’den Sakız Adası’na geçtiğini belirtti. İranlı bir mülteci kılığına giren 34 yaşındaki muhabir, 6 günlük yolculuğunu şöyle aktardı: “İzmir’e vardığımda insan kaçakçılarıyla iletişime geçtim. Kendimi İngilizcesi zayıf İranlı bir mülteci olarak tanıttım. İnsan kaçakçıları 25 kişilik bir tekneyle bin dolara Çeşme’den Sakız Adası’na geçebileceğimi söylediler. Eskiden donanmada görev aldığım için tekneyi gönüllü olarak kullanabileceğimi belirttim. Kabul ettiler. Ancak sahil güvenlik botlarını gördüğüm an teknenin ışıklarını söndürmem gerektiği söylendi. Çeşme’ye vardığımızda bir Suriyeli ile buluştum. Bana Sakız Adası’ndan Yunanistan’a geçmem için gerekli evrakları temin etti. 900 kişilik bir mülteci kafilesiyle birlikte Yunanistan’a ulaştım. Hiçbir güvenlik ve pasaport kontrolü yoktu. Hatta bir adam bin dolara sahte Suriye ve Avrupa Birliği (AB) pasaportları satıyordu. Mültecilerin çoğu sahte Suriye pasaportlarını satın alarak sınır geçişlerinde öncelik kazanmak istiyordu.”

‘Polisleri tuvalette atlattım’

“Yaklaşık 40 dolara Yunanistan’dan Makedonya’ya otobüs yolculuğu yaptım. Makedonya-Sırbistan sınırında ise güvenlik kontrolü vardı. Askerler kimsenin geçmesine izin vermiyordu. Yürüyerek sınırı geçmeye karar verdim ve Sırbisten sınırındaki nehrin yanından diğer mültecilerle yürüyerek başardım. Oradan 7 saatlik bir otobüs yolculuğuyla Hırvatistan’a vardıktan sonra başkent Zagrep’e gitmek için trene bindim. Ancak yolculuk esnasında trende pasaport kontrolü yapıldı. Tuvalette saklanarak polisleri atlattım. Daha sonra tren yolculuklarıyla Slovenya, Avusturya ve Almanya’ya vardım. Paris’e giden son tren yolculuğumda polisler tekrar pasaport kontrolü yaptı. Bundan da tuvalette saklanarak kurtulmayı başardım ve Paris’e vardım.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.