SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Stajyer sürücü olmamak için son 2 kayıt dönemi

Bu haber 21 Ağustos 2015 - 11:31 'de eklendi.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre 2016’dan itibaren stajyer sürücü uygulaması hayata geçiyor. Stajyer sürücü uygulamasına takılmak istemeyenler için son 2 kayıt dönemi kaldı.

EGE5 Sürücü Kursu Müdürü Mehmet Gökçe, stajyer sürücü uygulamasının 1 Ocak 2016’da başlayacağını belirtti. Mehmet Gökçe, yaptığı açıklamada, stajyer ehliyetin, ilk defa  ehliyet alacaklar için başarılı olduktan sonra sürücü belgesini 2 yıllık staj  çerçevesinde kullanması anlamına geldiğini ifade ederek, stajyer ehliyette,  kursiyere 75 ceza puanı hakkı verileceğini söyledi. Gökçe: “İlk defa ehliyet alacakların stajyerliğe kalmaması için yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek olan 2 adet kayıt dönemine yetişmeleri gerekiyor. Aksi halde yeni yıldan itibaren stajyerliğe kalacaklar ” dedi.

75 CEZA PUANI ALAN SİL BAŞTAN

Kursiyerlerin 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurması halinde  psikoteknik belgesi aldıktan sonra tekrar ehliyet için sürücü kursuna müracaat  etmesi gerekeceğini anlatan Gökçe, şu bilgileri verdi: “Kursiyer, 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı 3, yaya  üstünlüğünü de 3 kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını doldurmuş olacak. Bu  durumda kursiyerin tekrar sürücü kursuna baştan müracaat etmesi gerekecek. İlk  defa ehliyet alacakların stajyere kalmaması için en 10 Eylül’e kadar sürücü  kurslarına başvurarak, 10 Ekim’de yapılacak teorik sınava girmeleri  gerekmektedir.  Yani stajyerlikten önce son 2 sınav kaldı.Bu sınavlara  girebilmesi için kursiyerlerin sürücü kurslarına kısa sürede müracaat etmesi gerekiyor” diye konuştu.

“YENİ EHLİYETLER 80 ÜLKEDE GEÇERLİ OLACAK”

 Ege-5 Sürücü Kursu Müdürü Mehmet Gökçe, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına  Dair Yönetmeliğin, stajyer ehliyet dışında birçok yeniliği getirdiğini söyledi. Buna göre 9 olan ehliyet çeşidinin 17’ye yükseldiğini dile getiren Gökçe, B sınıfı ehliyetlerin 10, E sınıfının 5 yılda bir sağlık raporu alınarak  değiştirileceğini, böylece ömür boyu ehliyet döneminin kapanacağını vurguladı. Yeni yılla birlikte yenileriyle değiştirilecek olan yaklaşık 25 milyon  ehliyetin, Avrupa ülkeleri başka olmak üzere 80 ülkede geçerli olacağını dile  getiren Gökçe, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün ehliyetlere yönelik  yaptığı yönetmelik değişikliklerinin hem teorik, hem de direksiyon sınavlarını  daha ciddi bir noktaya taşıdığını kaydetti.

SERTİFİKAYI EHLİYETE DÖNÜŞTÜRÜN 

Sürücü kursuna müracaat eden her 100 kişiden 99’unun direksiyon  sınavlarında başarılı olurken, bugün bu istatistiğin yüzde 60’lara kadar  gerilediğini dile getiren Mehmet Gökçe: “Ehliyet alacaklar için dünya standartlarında kriterler  getirilmiştir. Zor olan bu ehliyet sınavı sistemi, 1 Ocak 2016’dan itibaren daha  zor olacak” dedi. Değişiklikle sertifika sürelerinin iki yılla sınırlandırıldığını,  ehliyete dönüştürme süresini aşanların sertifikalarının iptal edileceğini  belirten Gökçe, “Sertifikası elinde olan sürücü adayları stajyer olmak  istemiyorlarsa sertifikalarını 1 Ocak 2016’dan önce ehliyete dönüştürmeleri  gerekiyor. Trafik daire müdürlükleri yapılan müracaatlarla stajyerlikleri kontrol  edecektir. 1 Ocak 2016’dan sonra sertifikasını ehliyete dönüştürmek isteyenler  sınavlarda hangi tarihte başarılı olmuş olurlarsa olsunlar, stajyerliğe kalırlar. Burada esas alınan trafik müdürlüklerine yapılan müracaatlardır” diye konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.