SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Savaş konsepti esnafı iflasa sürüklüyor

Bu haber 05 Ağustos 2015 - 11:19 'de eklendi.

7 Haziran seçimlerinden “Başkan” çıkmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye koyduğu savaş konsepti, ekonomik krizin sinyalini verdi. Dolar ve Euro’nun artışıyla kendini hissettiren ekonomik kriz, İzmirli küçük ve orta ölçekli esnafı iflasın eşiğine getirdi.

Konfeksiyoncu Asiye Başkan, savaş konseptinin devam etmesi halinde ekonomide birçok bombanın patlayacağını belirtirken, çanta satıcısı Mehmet Ertaş ise, “Bir savaş uçağının kalkış maliyeti nereden geliyor? Hep bizim sırtımızdan kazanıyorlar, savaşa harcıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla AKP iktidarının devreye koyduğu topyekûn savaş konsepti ve koalisyondaki belirsizlik, ekonomiyi vurdu. Dolar ve Euro’da meydana gelen artışla kendini gösteren krizin daha da büyüyeceği belirtiliyor. Ekonomik krizin kendisini hissettirdiği İzmir’de iflasın eşiğine gelen esnaf, savaşın ekonomiyi durma noktasına getirdiğine dikkat çekti. Torbalı ilçesinde Kuyumcular Sokağı’nda 4 yıldır çocuk ve kadın giyimi satan Asiye Başkan, piyasada büyük belirsizlik olduğunu ve her geçen gün doların artığını aktardı. Başkan, ürünleri toptan dolar endeksli aldığı için alış fiyatlarının sürekli artığını fakat müşteriye sabit ücretle vermek zorunda kaldıklarını belirterek, fiyatlarda artış yapamadıklarını ve müşterinin alım gücünün düşük olduğunu söyledi.

‘Ekonomide birçok bomba patlayacak’

Türkiye’de son 2 yıldır iç piyasadaki küçük esnafın bitme noktasında geldiğini belirten Başkan, küçük esnafın borçla ayakta kaldığını dile getirdi. Savaş halinin ve koalisyondaki belirsizliğin ekonomik krizi daha da derinleştirdiğine dikkat çeken Başkan, “Yurttaşlar artık 10 TL’nin hesabını yapıyor. 10 TL hesabını yapan bir yurttaşa nasıl ürün satacağız” dedi. İktidarının ülkeyi savaşa sürüklemesini bırakıp, halkın nasıl geçineceğine bakması gerektiğini dile getiren Başkan, “Can boğaza geldi artık. Halkı kandırmaya çalışıyorlar. İnsanlar artık perişan. Eğer ki AKP iktidarı savaş konseptine devam ederse ekonomide birçok bomba patlayacak. İç piyasada özelikle küçük ve orta ölçekli esnaflar büyük patlak verecek. Yani sonumuz pek iç açıcı görünmüyor” diye konuştu.

‘İstikrar olmadan alışveriş olmaz’

Torbalı kent merkezinde 30 yıldır giyim ürünü satan Osman Can, gittikçe ekonominin kötüye gittiğini söyledi. Yurttaşların alım gücünün düştüğünü belirten Can, “Eski bayramlar eski alışverişler kalmadı. Yurttaşlar ilk önce ülkede istikrar istiyor. İstikrar olamadan insanlar alışverişe çıkmıyorlar. Bir an önce ülke de bir hükümet kurması lazım. Erken seçim ülkeye lüks gelir. Onun için bir an önce hükümet kurulmalı ve istikrarlı bir ekonomi için çalışmalar başlatılsın” diye konuştu.

AKP’nin politikaları alım gücünü düşürdü

Konak Kemeraltı’nda 10 yıldır çanta satan Mehmet Ertaş, Türkiye’de ciddi bir ekonomik krizin olduğunu belirterek, devletin ve iş sektöründeki büyük firmaların şu an bunu dile getirmediğine dikkat çekti. Ertaş, AKP iktidarının iç ve dış politikalarındaki belirsizlik ve istikrarsızlıktan dolayı ekonomi krizinin derinleştiğini ve yurttaşların alım gücünü düştüğünün bilgisi paylaştı.

‘Savaş uçağının parası nereden geliyor’

Özellikle ekonomin 7 Haziran genel seçiminden sonra daha kötü bir hal aldığının altını çizen Ertaş, şunları kaydetti: “Bir ülkede savaş tehdidi varsa kimse gelmek istemez. Turist gelmekten korkuyor. Bu yüzden esnaflar ciddi sıkıntılar yaşıyor. Son iki aydır kiramızı bile ödemekte sıkıntı yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın açıklamalarına baktığın zaman Türkiye ekonomisi ciddi risk altında. Bırak ekonomiyi Türkiye’nin geleceği risk altında. Demokrasinin ve özgürlüğün olmadığı bir ülkenin ekonomisinin böyle olması şaşırtıcı değil.”

Bir haftada kaldırılan yüzlerce savaş uçağının Kürdistan dağlarını bombaladığını söyleyen Ertaş, sadece bir savaş uçağının kalkış maliyetinin onbinlerce dolar olduğunu belitti ve ekledi: “Nerden geliyor bunun maliyeti? Hep bizim sırtımızdan kazanıyorlar, savaşa harcıyorlar.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.