SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Şampiyon horozların yavruları Torbalı’da

Bu haber 06 Mart 2015 - 12:51 'de eklendi.

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)’nin şampiyon horozlarının yavruları Torbalı’ya bağlı Karakuyu Mahallesi’nde bulunuyor. Bu ülkede her yıl geleneksel olarak yapılan Hint horozu Dövüştürme Festivali’nde dereceye girerek şampion olan hint horozlarının yavrularıları karakuyu’da yetişiyor. 15 yıldır dövüş horozu yetiştiren Karakuyulu Uysal Aktay tarafından beslenen şampiyon horozların yavruları önümüzdeki yıllarda yapılacak olan festivallere hazırlanıyor.

‘YURTDIŞINA PAZARLIYORUM’

HOROZ yavrularını asker arkadaşı vasıtasıyla edindiğini ve 2 yıldır şampiyon horoz yavruları yetiştirdiğini söyleyen Aktay, “Şampiyon horozların sahibi olan ve Kıbrıs’ta yaşayan asker arkadaşım vasıtasıyla bu horozlar bana geldi. İki yıldır şampiyon horozların yavrularını alıp yetiştiriyorum. Bu şampiyon horozların yavrularını tekrar yurtdışına, yani horoz dövüşünün yasal olduğu Ülkerlere pazarlıyorum” şeklinde konuştu.

‘HOROZ YAVRULARININ YETİŞTİĞİNİ GÖRMEK BÜYÜK BİR HAZ VERİYOR’

HOROZ yetiştirmenin emek isteyen bir uğraş olduğunu kaydeden Uysal Aktay, “Dayım dövüş horozu bakıyordu. Ben de ondan etkilendim ve yıllardır horoz yetiştiriyorum. Horoz yetiştiriciliği gerçekten emek ve sabır isteyen bir uğraş. Onların büyüdüğünü görmek ve diğer horozlarla asil bir şekilde dövüştüğünü görmek büyük bir haz veriyor. Ülkemizde horoz dövüştürücülüğünün yasaklanması nedeniyle, ancak yurtdışındaki festivallere katılabiliyoruz” diye konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Reklam Kodu r026