SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

PKK tuzaklarına karşı ‘Yürüyen Kale’ler kullanılacak

Bu haber 21 Ağustos 2015 - 6:46 'de eklendi.

Başbakan Davutoğlu başkanlığında toplanan güvenlik toplantısında PKK’nın bombalı tuzaklarına karşı ABD’nin özellikle Afganistan ve Irak’ta kullandığı ‘Yürüyen Kale’ler gündeme geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında dün yapılan güvenlik toplantısının bir ayağını sürpriz şekilde savunma sanayii konusu oluşturdu. Terör örgütü PKK’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bombalı tuzaklarla yaptığı eylemlerde şehit sayısının artması üzerine, özellikle tekerlekli zırhlı araçların durumu değerlendirildi.

‘KİRPİ’LERİN SAYISI ARTIRILACAK

Orgeneral Hulusi Akar’ın ilk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katıldığı toplantıda, personel taşımada kullanılan “Kobra” tipi hafif zırhlı araçların yetersiz kaldığı belirtildi. Hafif zırhlı “Kobra”dan daha dayanaklı “Kirpi”lerin sayısının arttırılmasına öncelik verilmesi uygun bulundu.

ABD, AFGANİSTAN VE IRAK’TA KULLANDI

Gündeme gelen bir diğer zırhlı araç, ABD’nin özellikle Afganistan ve Irak’ta kullandığı, mayına dayanaklı pusuya korumalı (MRAP-Mine Resistant Ambush Protected) ‘Yürüyen Kale’ oldu. ‘Yürüyen Kale’ yol kenarına yerleştirilen bombalara karşı içinde bulunan personeli korumak için ‘V’ şeklinde gövdeye, yüksek şasiye ve yoğun çatışma bölgelerinden güvenli sevkiyat sağlama kabiliyetine sahip. 4×4 ve 6×6 olmak üzere farklı tipleri bulunan ‘Yürüyen Kale’ler, araç ağırlıkları ve boyutları dikkate alınarak üç ayrı kategoriye ayrılıyor.

EN SERİ ŞEKİLDE TEMİN EDİN

Başbakanlık kaynakları, Davutoğlu’nun toplantıda, insansız hava araçları, sınır güvenliğine ilişkin alınacak önlemler ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelede ihtiyaç duyduğu tüm malzemelerin en seri şekilde teminiyle ilgili talimat verdiği bilgisini paylaştılar. (Kaynak: Hürriyet)

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.