SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Ovadan bereket fışkırıyor

Bu haber 10 Ağustos 2015 - 8:17 'de eklendi.

Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Karakaya, ovaya inip hasadı yerinde takip etti. Müdürler gazetemize özel değerlendirmeler yaptı.

TORBALI Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Karakaya, ovanın nabzını yerinde ölçtü. Ovada hummalı bir şekilde domates ve mısır hasadı devam ederken Başkan ile Müdür birlikte ovaya indi. Hasat, tarım işçilerinin sorunları, alınan yevmiyiler, çiftçinin en çok zorlandığı konulara kadar birçok konuda değerlendirmede bulunan Girgin ve Karakaya, her zaman çiftçilerin yanında olduklarını ifade ederek, Torbalı ovasının altın dönemini yaşadığını vurguladı.

DOMATES VE MISIR TARİH YAZIYOR

Torbalı ovasında verimin bu yıl adeta tavan yaptığını söyleyen Başkan ve Müdür, çiftçi ve tarım işçilerinin her türlü yanında olduklarını söyleyerek, bu yıl rekorlar yılı olacağını ifade etti. Geçen yıl 25 bin dekar olana ekilen domates bu yıl 50 bin dekar alanda toplanmaya devam ediyor. Bu yıl dekar başına 19 ton domates elde edilmesiyle verimliliğin çok fazla olduğu görülüyor. Bir diğer verimli ürün ise mısırda yaşanıyor. Slajlık ve Dane olmak üzere toplam 57 bin dekar alanda hasat gerçekleştiriliyor. Mısırın merkezi olan Pancar’da üreticiler verimden gayet memnun.

DÖNÜM BAŞINA 19 TON DOMATES

Bu yıl 600 bin ton domates elde etme hedefinde olduklarını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Karakaya ile birlikte domates tarlasına girerek incelemelerde bulundu. Yapılan incelemede analizler yapılarak tarım işçilerinin sorunlarını yerinde dinledi. Dönüm başına en fazla 19 ton domates toplanıldığını ifade eden Girgin, “Ovada yapılan analizde, bereketli bir dönem geçirdiğimiz gözle görülebiliyor. Daha önceki senelerde dekar başına ortalama 7 ila 8 ton domates toplanıyordu. Şimdi ise domates bolluğu var. Çok şükür bolluk dönemini yaşıyoruz. Yani Torbalı ilk kez böyle bir bolluk karşısında altın dönemini yaşıyor. Bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

BİNLERCE TON DOMATES

Birkaç hafta sonra domates hasadının sonuna gelineceği dile getiren Girgin, sonuna kadar çiftçinin kazanması için mücadele vereceklerini söyledi. Tarlada tarım işçisinden üreticiye kadar hiç kimsenin mağdur olmaması adına fabrika yetkilileriyle birebir görüştüklerini ifade eden Girgin, “Torbalı artık domatesle anılacak. Bu dönem çok çalışıyoruz. En iyi domateslerimiz üretiliyor. Özellikle kurutulmuş domateslerimiz yüzde 90’ı yurt dışına gönderiliyor. Örneğin, Almanya, İtalya, Fransa, Portekiz, Rusya, Yunanistan, Bulgaristan gibi birçok ülkeye domatesimizi gönderiyoruz. Bu bizim kalitemizi ve ürünümüzün ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. Bunu devam ettirmek adına ovada mükemmel bir çalışma var. Her bölgede harıl harıl çalışan tarım işçileri var. TAT, TUKAŞ, Özgörkey ve Besan Fabrikalarına her gün tonlarca domates gönderiliyor” diye konuştu.

KONAKLAMA SORUNU

Üretici ve tarım işçilerinin en büyük sorunlarının konaklama ve elektrik sorunu olduğunu belirten Müdür Hakan Karakaya, “Yapılan çalışmalarda tarım işçileri konaklama konusunda büyük bir sorun yaşıyor. Bunu çözmek için çalışacağız. Ayrıca üreticinin tarladaki elektrik faturasını yatırmaması halinde direk elektrik kesiliyor. Buna bir çözüm bulmak için gerekli merceklerle görüşülecek” ifadesini kullandı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.