SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

“Organik pazara yabancı gelmezse olur”

Bu haber 21 Aralık 2015 - 11:34 'de eklendi.

Torbalı Mahallesi’nde Aydın Sezer Çok Amaçlı Salon yanına kurulacak olan organik pazaryeri ile ilgili Torbalı köylü pazarındaki satıcılar yorum yaptı. Sadece organik ürünler satılmalı ve denetimler çok iyi olmalı diyen pazarcılar burada yer alacak esnafında sadece kendi ürünlerini satması gerektiğini söylediler

TORBALI Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez geçtiğimiz günlerde Torbalı Mahallesi’nde bir organik pazaryeri  kurulacağını duyurmuştu. Aydın Sezer Çok Amaçlı salonun yanındaki boş alana kurulacak olan organik Pazar İZBAN seferlerinin başlaması ile birlikte açılacak. Torbalı’da köylülerin organik ürünlerini satabileceği bir yer olarak gösterilen Torbalı Organik pazarı yapılacak çalışma ve reklamlar ile İzmirlilerin uğrak yeri haline getirilecek. Bu konu hakkında Torbalı Perşembe pazarında köylü pazarı olarak bilinen pazaryerindeki esnaflar yorum yaptı. Köylü pazarındaki esnafa göre Organik pazara Torbalılılar dışından başka esnaf alınmalı. Tamamen organik ürünler satılarak pazaryeri  gelen müşterilere güven vermeli. Esnafa göre bir diğer husus ise denetimler çok iyi tutulmalı.

İZBAN BİZE ZOR ANLAT YAŞATTI

 TORBALI Pazaryerinde esnaflık yapan Karakızlar Köyü’nden Esma Aydemir Perşembe pazarında tren yolu kıyısında kurulan köylü pazarı ile bugüne kadar geçimini sağladığını söyledi. 60 yaşında olan Esma Aydemir 40 yıldır pazarcılık yapıyor. Son günlerde İZBAN nedeni ile köylü pazarının yerinin değiştiğini ve bu nedenle işlerde azalma olduğunu söyleyen Esma Aydemir organik Pazar ile esnafın rahatlayacağını söyledi. Erdemir “Yıllardır organik zeytinyağı, kuru üzüm, kuru incir gibi birçok ürünün satışını yapıyorum. Tren yolunun yanında iken rahattık. İZBAN gelince bizi tren yolunun diğer tarafına aldılar. Burada köylü pazarı olacak köylüden başka kimse burada satış yapamayacak denildi. Ancak ne yazık ki herkes burada satış yapıyor. Aynı şekilde organik pazarı da bu şekle getirirlerse o pazardan bir şey olmaz. Ama denetimleri sıkı tutarlarsa, köylüden başkası o pazarda olmazsa inanıyorum ki organik Pazar İzmir’de adını kısa sürede duyuracaktır.”dedi.

HORMONLU ÜRÜNLER SATILMAZ

 YILLARDIR Perşembe pazarında satış yapan Sunay Duman organik Pazar adı altında hormonlu ürünlerin satışı yapılırsa daha pazarın adını duyurmadan normal bir pazara dönüşeceğine vurgu yaptı. Duman pazarcılıktan geçimini sağladığını ve bu güne kadar hormonlu ürünleri satmadığını söyledi. Duman organik Pazar yeri ile ilgili düşüncelerini “1989 yılından bu yana pazarcılık yapıyorum. 3 oğlan ve 1 kızımı bu melekte büyüttüm. Bizler çoğu zaman kendi ürettiğimiz malları satıyoruz. Elimizde yoksa halden değil köylüden direk tarladan alıp buraya getiriyoruz. Torbalı’da kurulacak olan organik pazaryeri çok iyi bir fikir. Ancak çok dikkatli olmak gerek. Burada denetimlerin çok iyi olması gerekiyordu. Yoksa daha organik pazaryerinin adı duyulmadan normal bir pazaryeri oluverir.”diyerek aktardı.Ayrıca esnafın başka yerden para ile alıp getirip burada satılacak olan ürünlerin dahi önüne geçilmesinin çok iyi olacağını da sözlerine ekledi.

TAMAMEN ORGANİK OLMALI

 KURULACAK olan organik pazaryeri ile ilgili olarak düşüncelerini aktaran bir diğer isim Metin Ayçiçek oldu. Karakuyu Mahallesinde oturan ve Torbalı Perşembe pazarında esnaflık yapan Ayçiçek organik pazaryeri projesinin iyi bir proje olduğunu söyledi. Ancak yapılacak olan çalışmaların dikkatle takip edilmesi gerektiğini söyleyen Ayçiçek “Umarım Perşembe pazarına benzemez. Hem köylü kardeşlerimiz ürünlerini burada satarak para kazanırlar hem de Torbalılı ve İzmirliler organik ürünleri satın alacakları güvenilir bir yer bulmuş olurlar. Bekleyelim ve görelim.”dedi.

 KÖYLÜ PAZARINA BENZERSE ÇOK ZOR

 PERŞEMBE pazarında Helvacı Köyünde ürettiği ürünlerinin köylü pazarında satılını yapan İsmail Korkmaz yeni kurulacak organik pazaryerinin Perşembe pazarındaki köylü pazarına benzememesi gerektiğine vurgu yaptı. İsmail Korkmaz aksi halde perşmebe pazarına benzeyen bir pazaryerinin çok alternatif olmayacağına vurgu yaparak “Organik olmayan ürünlerde ne yazık ki organik gibi görülüyor. Tren yolunun bu tarafına geçtiğimizden bu yana bir çok pazarcı burada satış yapıyor. Kimin ürünü organik kiminki değil birbirine karıştı. Organik pazaryeride köylü pazarına benzerse işimiz zor. Ancak denetimler iyi olursa olacağına inanıyorum.”dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.