SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Ne olduğunu anlayabildiniz mi?

Bu haber 26 Ekim 2015 - 13:31 'de eklendi.

Geçtiğimiz günlerde Sibirya’nın doğusunda Yakut bölgesinde bir mağara aslanının günümüze kadar ulaşmış en sağlam kalıntılarına ulaşıldı.

Dünyada pek çok soyu tükenen hayvanı yeniden hayatta görebilmek için genetik çalışmalar hazırlanırken, insanlar dünyaya yayılmadan önce ortadan kaybolmuş pek çok canlının ise ilk defa gün ışığına çıkan yüzlerini görmek bilim çevrelerinde heyecan uyandırıyor. Bunun en son örneklerinden biri Sibirya’da ortaya çıktı…

EN SAĞLAM KANITLARA ULAŞILDI

Tarih öncesi çağlarda kuzey Avrupa’daki mağaralarda yaşadığı bilinen mağara aslanları iklim değişimi ve kıtlık gibi sebeplerden soyları tükenen canlılar arasındaydı. En son mağara aslanının günümüzden 10.000 yıl önce yaşadığı düşünülüyordu ve bir mağara aslanına ait en sağlıklı kalıntılar sadece kemik parçalarından oluşuyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Sibirya’nın doğusunda Yakut bölgesinde bir mağara aslanının günümüze kadar ulaşmış en sağlam kalıntılarına ulaşıldı.

EN ESKİ ASLAN YÜZÜNE ULAŞILDI

Sibirya’da daha önce günümüze kadar bütün halde ulaşmış mamut kalıntıları bulunmuş ve oldukça heyecan yaratmıştı. Şimdi ise ortaya çıkan mağara aslanının yüzü, bölgede eski çağlardan kalan çok daha fazla hayvanın sağlam kalıntılarına ulaşılabileceğini düşündürdü. Mağara aslanının yaşadığı çağda görünümünün aşağıdaki gibi olduğu ve renkleriyle mağara duvarlarında rahatça kamufle olabildiği düşünülüyor. Mağara aslanlarının günümüz aslanlarından daha iri oldukları ve sürüler halinde mamut avına çıktıkları biliniyor.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.