SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Metropolis ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

Bu haber 12 Ekim 2015 - 10:21 'de eklendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı’nın desteğiyle kazı çalışmaları devam eden Metropolis Antik Kenti ‘ören yeri’ statüsü aldı. 3 yıldır süren çalışmalar neticesinde Antik Kent, ziyarete açıldı.

Metropolis Antik Kenti’nin ilk ziyaretçileri arasında Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve ekibi yer aldı. Ören yerinden bilet alan Koyunsağan, “Ana Tanrıça kenti olarak da anılan Metropolis, 2 bin beş yüz yıllık bir tarihi gün yüzüne çıkaran ve Türkiye’nin kültür turizmine değerli katkılar sağlayacak önemli bir miras. Sabancı Vakfı olarak biz de bu mirasın koruyucusu ve destekçisi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan bu kentin, Torbalı’yı bir marka haline getireceğine, İzmir turizmine ise büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarını sürdüren Kazı Başkanı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Aybek ise, “Metropolis’de yaklaşık 25 yıldır sürdürülen çalışmaların hedeflenen en önemli amaçlarından biri antik kentin düzenlenmiş bir ören yeri olarak ülkemiz kültür turizmine kazandırılmasını sağlamaktı. Bu süreci yaşayarak ulaşmış olduğumuz noktada Metropolis, artık ziyaretçilerine çok daha iyi şartlarda gezme ve bilgilenme olanağı sunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi adına yürüttüğümüz projeye ayrıca destek veren Torbalı Belediyesi ve Sabancı Vakfı’na da şahsım ve tüm heyet üyelerimiz adına teşekkür etmek isterim” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi işbirliğinde yürütülen kazılarda bugüne kadar Türkiye ve dünya arkeoloji dünyasını heyecanlandıran birçok yeni buluntu ve eser gün yüzüne çıkartıldı. Ayrıca, MESEDER (Metropolis Sevenler Derneği) ve Torbalı Belediyesi ile yurt içi ve yurt dışından farklı üniversiteler de Metropolis’in arkeolojik alan çalışmalarına katkı sağlıyor.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.