SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Mera alanlarını korumak isteyen köylüler ‘yargı’yla tehdit edildi!

Bu haber 08 Aralık 2015 - 14:23 'de eklendi.

Torbalı’nın Göllüce Köyü’nde yöre halkı ile Defne Tarım A.Ş. adlı firma arasında çıkan mera arazisi krizinde şirketten açıklama geldi. Söz konusu alanda yasa dışı bir durumun olmadığını öne süren şirket, bölgede provokasyon ve tahrik yapıldığını söyledi. Defne Tarım, “Olayların tırmanması halinde anayasal şikayet hakkımızı kullanacağız” ifadesine yer verdi.

Torbalı İlçesi’ne bağlı Göllüce Köyü’nde yöre halkının merasını koruma mücadelesi sürüyor.  Defne Tarım A.Ş. adlı şirketin köylülerin yıllardır hayvanlarını otlatmak için kullandığı meraları dikenle tellerle çevirmesinin ardından bölge halkı isyan etti. Ege’de Son Söz’den Onur Deniz’in haberine göre, 6 ay önce tapulu mera alanı olduğu gerekçesiyle Evliyazade Ailesi tarafından Defne Tarım’a satılan bin 200 dönümlük mera arazisi, firma tarafından dikenli tellerle çevrildi. Yaşananlardan dolayı mağdur olduklarını dile getiren Göllüce halkı, meralarının korumak için direniş başlatmış,  kararın yargıya taşınacağın söylemişlerdi. Büyüyen tartışmada sorumlu firma Defne Tarım A.Ş.’den açıklama geldi. Firma yaptığı açıklamada, kamuya ait arazilere karşı herhangi bir işgalin olmadığını, düzenlemenin özel tapulu alana yapıldığını söyledi.

ŞİRKET: KÖYLÜLER MÜLKİYET HAKKIMIZA SALDIRIYOR

Firma, açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İzmir’in Torbalı İlçesi Göllüce Köyü’nde bir süredir baş gösteren ‘mülkiyet hakkına saldırı’ kapsamlı eylemler konusunda kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu oluşmuştur. Bazı kişi ve grupların kasıtlı, yanlış söylemleriyle tahrik yarattığı, provokasyonlarla eyleme dönüştürmeye çalıştığı ve ne yazık ki bölge sakinlerinin amaca araç kullanılmak istediği Göllüce’de tapulu özel mülkiyetimizdeki araziler hedef alınmaktadır. Milli Emlak’a ait arazi ve meraya herhangi bir müdahalemiz ve buraları kullanma gibi düşüncemiz kesinlikle oktur. Faaliyetlerimizi tapulu özel alanımız içinde gerçekleştirme şirket prensibimizdir.  Firmamız planlarda mera olarak işaretli tarım arazisini 14 Mayıs 2015 tarihinde Evliyazade Ailesi’nden bedeli karşılığında satın alınmıştır. Arazinin eski yeni kayıtları Torbalı Tapu Dairesi’nde bulunmaktadır. İstenildiği takdirde tarafımızdan sunulacaktır.”

YARGIYLA TEHDİT 

Açıklamada, mera olarak kullandıkları alanları korumak isteyen köylüler de yargıyla tehdit edilerek şöyle denşildi: “Raporlara yansımayan olaylara karşı şirket olarak sağduyulu ve iyi niyetli tavrımızı koruyoruz. Gerginliğin artmaması için herhangi bir yasal başvuru yapılmamıştır. Ancak olayların tırmanması karşısında Anayasal şikayet hakkımızı kullanacağımızı bildiririz.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.