SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Kocaoğlu’ndan ayağının tozuyla kurultay çıkışı: Değişim şart!

Bu haber 20 Kasım 2015 - 8:29 'de eklendi.

Brüksel’deki temaslarının ardından kente dönen büyükşehir belediye başkanı Avrupa çıkarması halkında bilgi verirken partisindeki durumu da değerlendirdi. Kılıçdaroğlu’na destek veren başkan kurmay ekibi eleştirdi ve merkezi yönetimde değişiklik olması gerektiğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlığında iş dünyası ve yerel yönetim temsilcilerinden oluşan İzmir heyeti, Avrupa Birliği’nin Başkenti Brüksel’de iki günde 9 toplantıya katıldı. Heyet, kentin Avrupa Birliği sürecinde üstlendiği öncü rolü pekiştirirken Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’e dönüşte ayağının tozuyla önemli açıklamalarda bulundu. Ege TV Ana Haber Bülteni’ne konuk olan Başkan Aziz Kocaoğlu Brüksel temasları hakkında bilgi verirken, Suriye’deki iç savaşın kıtaya yaydığı mülteci sorunu hakkında çarpıcı söylemlerde bulundu. Başkan Kocaoğlu’nun Brüksel dönüşü kentte katıldığı ilk programa CHP Kurultayı hakkında verdiği mesajlar damga vurdu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren Kocaoğlu, kurmay ekibi eleştirerek merkezi yönetimde değişim yaşanması gerektiğini söyledi.

MERKEEZİ HÜKÜMETİN SIRTINI DÖNDÜĞÜNÜ DÜŞÜNMÜYORUM

Brüksel sürecini anlatan Başkan Kocaoğlu, ‘‘Bir defa merkezi hükümetimiz 2002 ile 2005 arasında Avrupa Birliği’ne girilmesi için yoğun çaba gösterdi. Sonra da bu çaba devam etti. Ben, merkezi hükümetin de Avrupa Birliği’ne sırtını döndüğünü düşünmüyorum.  AB’de giderek güçlenen mekanizmalarda bulunan AB Bölgeler Komisyonu var. Bizi de ilgilendiren bu kurum. Biz burada yapılan ilişkiler toplantısına katıldık. 9 görüşme yaptık. Yaptığımız görüşmelerin hepsi de olumlu geçti. Bize düşen misyon hem İzmir’i tanıtmak, hem İzmir’in Ege Bölgesi’nde AB ile ilgili görüşmeleri anlatmak, ilişkileri sıklaştırdığımızı ifade etmek, AB’ye yüzümüzü döndüğümüzü söylemek hem de gelişen olaylarda Türkiye’nin konumunu belirlemektir. Biz buradan çok güçlü bir heyetle gittik. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Bütün toplantılara beraber katıldık. Görüşlerimizi aktardık. Son derece verimli geçti. İzmir metropolünün bütün kanaat önderlerini temsilen gittiğimizin de ayrı bir gücü oldu” şeklinde konuştu.

LOBİ FAALİYETLERİNİ ARTTIRMAMIZ GEREKİYOR

Kocaoğlu, “Biz Avrupa Birliği’nin bize bakış açısını değiştirmek istiyoruz. Bunun için de bir, ev ödevlerimizi yapmamız gerekiyor. Bu ayrı bir konu. Bir de, Avrupa Birliği’nde lobi faaliyetleri yaparak Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye bakışını değiştirmemiz gerekiyor. Bizim oradaki temaslarımız son derece verimli oldu. İzmir’in ve Türkiye’nin gücünü, İzmir’in hamlelerini yakinen takip ediyorlar” diye konuştu.

İZMİR’İ BİZİM ÇOĞU ARKADAŞIMIZDAN FAZLA BİLİYORLAR

İzmir’in imajının nasıl olduğuna ilişkin soruya ise Kocaoğlu, ”İzmir’in imajına yüz üzerinden yüz desem abartmamış olurum.  İzmir’in kredi durumunu da biliyorlar. Kentteki gelişmeleri de ekonomik durumu da biliyorlar. İzmir’de bizim uyguladığımız katılımcı yönetim anlayışını da, yerelde kalkınma anlayışını da biliyorlar. Ev ödevlerini mükemmel yapmışlar. İzmir’i bizim çoğu arkadaşımızdan fazla biliyorlar”  yanıtını verdi.

SURİYE’Yİ KİM KARIŞTIRDIYSA CEREMESİNİ ÇEKMEK ZORUNDA

İzmir’deki toplantıda da AB tarafından karşılık bulan Suriye konusunda yaşananları anlatan Kocaoğlu, ”Paris’te ve Ankara’da yaşanan terörü, Suriye ve IŞİD’in durum önümüze geldi. İzmir’i tanıttıktan sonra iş teröre Suriye’ye geliyor. Orada üstü çizilen konu, mülteci konusunu,  vizeyi  ve para yardımını birlikte değerlendiriyorlar. Bana göre yanlış bir tutum. Bu zaten bizim işimiz değil. Hükümetle görüşülür. Biz mülteci konusunda politika üretecek ne yetkiye sahibiz, ne de haddimizi aşan bir tutum içerisinde oluruz. Ama bu mülteciler Türkiye’de kalsın biz de vizeyi kolaylaştıralım gibi söylemler bizim açımızdan kabul edilebilir değil. Biz bunları söylerken ülkemizin ve bölgemizin hassasiyetini yansıtmaya çalıştık. Orada söylediğim asıl konu ise, Suriye’yi kim bu hale getirdi? Bu bir kişi değil. Herkesin payının ne kadar olduğunu bütün devletler biliyor. Burada 2 milyonluk bir mülteci sorunu var. Bu para ile hallolacak bir konu değil.  Suriye’deki sorunun oluşmasına herkes ne kadar katkıda bulunduysa sorunun çözümünde de herkes elini taşın altına koyarak çözmesi gerekir. Suriye problemini çıkaran biz değiliz. Kim ne oyun kuruduysa, planladıysa, o bunun ceremesini çekmek durumundadır. Suriye’de kalıcı barışın sağlanması lazım” ifadelerini kullandı.

NE KADAR KARŞILIKLI MENFAATİNİZ VARSA

İlerleyen süreçte çalışmaların hızlanması gerektiğini söyleyen Kocaoğlu,  ‘‘Avrupa Birliği ağırlıklı olarak yerelin güçlenmesiyle yürüyor. Bizim İzmir’in sanayicisinin, ihracatçısının yoğun olarak çalıştığı bölgelere gidip, oralarla birebir temas kurarak işin kalkınma boyutunu hızlandırmamız gerekiyor. Türkiye ile AB’nin ekonomik ilişkileri artığında entegrasyonumuz da artacak. Ne kadar karşılıklı menfaatiniz varsa ilişkileriniz o kadar güçleniyor” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK

1 Kasım seçimleri sonrası olağan kongreler sürecine kaldığı yerden devam eden CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik değişim mesajlarını değerlendiren Aziz Kocaoğlu, Kılıçdaroğlu’na destek verdi. Kocaoğlu, “Bana göre lider değişimi görünmüyor. Şu anda da lider değişimine 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine giderken partinin ekonomi programları, ve tüm Türkiye’ye dokunması ve Kılıçdaroğlu’nun olağanüstü performansının bir lider değişimini gündeme getirmemesi kanaatindeyim. Bu benim şahsi görüşüm. Ben siyasette hiçbir zaman adamcı olmadım. Her zaman doğrunun yanında olmaya, Sezar’ın hakkını Sezar’a vermeye çalıştım” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU KADAR PERFORMANS GÖSTERMEDİLER

Genel seçimlerde merkezi yönetimi eleştiren Kocaoğlu, ”Mutlaka partinin merkez kadrosunda ciddi bir yenilenme olması gerekiyor. Seçim sürecine baktığımızda bizim genel başkan yardımcılarımız ve diğer arkadaşlarımızın da Kılıçdaroğlu kadar performans göstermediğine inanıyorum. İçinde çalışan arkadaşlar var ama bir değişim şart. Kuşaklar değişiyor. Dünya 10 sene öncesinden çok farklı.  Gençlerin duygu düşüncelerini bilen, dinamik eğitimli ve partiyi, kendi şahsını değil; önce ülkeyi ön planda tutan siyasetçilere, gençlere ihtiyacımız var. Onların da siyaset üretim mutfağımıza yansıması gerekiyor. Bunu yapmadan bir yere gitmemiz mümkün değil.  Kurultayın çok verimli geçeceğine inanıyorum. umarım parti meclisinde ve ondan sonraki MYK’da  olumlu değişimler olur. Yeni bir kan, yeni bir enerji, yeni bir jenerasyonun katkısı olur. Kılıçdaroğlu’nun yarışta epeyce önde olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

GENEL MERKEZE KÜSKÜNLER UYARISI

Kurultaydan sonra partiye dönebileceklerini söyleyen küskünler için ise Kocaoğlu şu mesajı verdi:  DSP’den ve diğer partiden gelecek arkadaşlara siyasi partilerin açık olması gerekir. Ama bir kıstası vardır bu işin. Büyükşehir Belediye Başkanı’nı beğenmeye bilir. İl Başkanı’nı beğenmeye bilir. Genel başkanı da beğenmeye bilir. Ama bir siyasi partiye mensup bir üye genel ve yerel seçimde siyasi parti aleyhine çalışamaz. En büyük kıstas budur. Bana ne derse desin ben sineye çekerim ama partimin oy kaybetmesine neden oluyorsa orada durmak gerekir. Bu şekilde davrananların sayılarını arttırmamak için genel merkezin önlem alması gereklidir.”

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.