SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Kış lastiği takmayana 602 TL ceza kapıda

Bu haber 02 Aralık 2015 - 8:51 'de eklendi.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu dün itibariyle başladı. Kış lastiği takmayan araç sahiplerine 2015 sonuna kadar 517 TL, 2016 itibariyle de 602 TL ceza kesilecek.

KIŞ lastiği uygulaması dün resmen başladı. Genelge uyarınca kış lastiği zorunluluğu kapsamına giren ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2016 tarihine kadar sürecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı ve 3 yıl önce yürürlüğe giren ‘Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik’e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 2015 sonuna kadar 517 lira, 2016 sonrasında ise 602 lira para cezası uygulanacak. Arslanbey Oto Lastik’in sahibi Arslan Günaydın, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araç sahiplerini, kış lastiği konusunda uyardı.

TAKMAYANA 602 TL CEZA

Yönetmelikte yer alan kış lastiği takma zorunluluğu, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak. Kar lastiği olmayan araçlar yola devam edemeyecek Kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

DAHA KISA FREN MESAFESİ

ARSLANBEY Oto Lastik’in sahibi Arslan Günaydın; “Kış lastiği taktırmayanlar ellerini çabuk tutsun” diyerek sürücülere uyarıda bulundu. Kış lastiği kullanmanın önemine ve avantajlarına dikkat çeken Günaydın: “Kış lastiği uygulamasına ilgi bu yıl geçen yıldan daha yüksek. Lastik bayileri önünde kış lastiği kuyrukları uzuyor. Zorunluluk kapsamında olmasalar da binek araç sürücülerinin de kış lastiği taktırdığını görüyoruz. Mecburi olsun olmasın günlük trafiğe çıkan bütün araçlara kış lastiği takılmasını tavsiye ediyoruz. Unutmayalım; kış lastiği +7 derecenin altındaki soğuk hava koşullarına uygun tekniklerle donatılmıştır. Sırt karışımı yaz lastiğine göre farklıdır. Oluk sayısı artar ve genişler; ayrıca kılcal oluklar eklenir. Bütün bu özellikleri sayesinde kış lastiklerinde yaz lastiklerine oranla daha yüksek yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlanır. Elde edilen bu avantajlar sonucunda karayollarında daha akıcı ve daha güvenli bir trafik sağlanırken; can ve mal güvenliğimiz daha az risk altına girer. Kısacası kış lastiği hayat kurtarır” dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.