SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Kestane kebap yemesi sevap

Bu haber 14 Aralık 2015 - 8:52 'de eklendi.

Havaların soğumasıyla kışın vazgeçilmezi olan kestane kebap tezgâhlarda yerini aldı. Bir gelenek haline gelen kestanelere ilgi hayli yüksek oluyor.

VÜCUDA kuvvet ve enerji veren, hastaların iyileşmesini hızlandıran kış aylarının vazgeçilmezi olan kestaneye ilçeli yoğun ilgi gösteriyor. Kış aylarında evlerin vazgeçilmez tatlarından olan kestane sobaların üstünden eksik olmuyor. Kilogram fiyatının düşmesini ekleyen birçok kişi, çarşı merkezinde bulunan seyyar kestaneciden sezonun ilk kestanelerini yedi. Özel olarak hazırlattığı arabada kestaneleri pişirip satan satıcı hem ailesinin geçimini bu yolla sağlıyor hem de damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. 16 yıldan bu yana seyyar arabasıyla kestane satan 61 yaşındaki Süleyman Acar 4 kişilik ailesinin geçimini de bu yolla sağlıyor. Süleyman Acar, Tezgahta kestane satanların eskiden çok olduğunu ama günümüzde kestanenin de eskisi gibi tüketilmediğini belirtti.

KUVVET VERİR

Kestanenin faydalarına da değinen Süleyman Acar “Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Hastaların iyileşmelerini hızlandırır. Kandaki kolesterol oranını düşürür. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Basura iyi gelir. Karaciğere ve mideye de faydalıdır. Yani faydaları saymakla bitmez” şeklinde konuştu. Kestane tüketiminin gittikçe azaldığına dikkat çeken Acar, “ eskiden kestaneyi çuvalla satardık. Herkes evine götürür sobanın üstünde pişirir ailecek tüketirdi. Sadece besleyici özelliği değil kokusu da evin içini sardığı için bolca tüketilirdi. Ama günümüzde satışlarımız grama kadar düştü. Tabi bunda fiyatların da etkisi var. Üretim bu sene az olduğu için fiyatlar da biraz yüksek. Umarım yakında fiyat düşer de kimse bu lezzetten mahrum kalmaz” şeklinde konuştu.

“PİŞİRMEDEN ÖNCE ÇİZİN”

Kestaneyi çiğ olarak alıp evinde pişirmek isteyenlere önerilerde bulunan kestaneci Süleyman Acar, kestaneleri pişirmeden önce, keskin bir bıçağın ucuyla üst taraflarına derince birer çizik attıktan sonra kestaneleri yıkayıp, kurulayıp ardından sobanın üzerinde ya da mangalda pişirilebileceğini aktardı. Ayrıca, gazlı ocak üzerinde teflon tavada da kestane pişirmenin mümkün olduğunu belirterek kestane kebabının, özellikle kış gecelerinin vazgeçilmez keyiflerinden biri olduğunu vurgulayarak sözlerine son verdi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.