SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Kadınlar erkeklerin en çok neresine bakar

Bu haber 25 Ağustos 2015 - 13:53 'de eklendi.

Son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlanan göz takibi teknolojisi insanların fotoğraflarla etkileşimini ele veriyor. Kadınlar, erkeklerin en çok yüz ve vücuduna bakıyor.

Göz takibi teknolojisiyle çokca reklam üzerinde insanların en çok hangi bölgelere baktığı tespit edildi. İşte o örneklerden bazıları…

MARKAYI GÖRMEZDEN GELİYORLAR

Bu reklam afişinde herkesin Scarlet Johansson’un yüzüne bakması, markayı ise neredeyse görmezden gelmesi dikkat çekiyor.

ERKEKLE KADIN FARKLI

Bu reklam örneğinde ise bir erkek ile kadının ‘bakış açısı’ arasındaki fark ortaya çıkıyor. Solda erkeklerin reklamdaki kadına odaklandığı görülürken kadınların reklamdaki kadının yüzünün yanı sıra metinleri okuduğu ortaya çıkıyor.

AYAKKABI İLGİ ÇEKMİYOR

Bu ayakkabı reklamında ise kadınlar resimdeki kadının ayakkabılarına odaklanırken ayakkabı erkeklerin ilgisini zerre çekmiyor.

FİYAT ETİKETLERİ ÖN PLANDA

Hz. İsa’nın Son Akşam Yemeği resminde ise gözler Hz. İsa’ya ve havarilerine odaklanıyor. Süpermarketler de bu deney için çok uygun. Göz tarama araştırmaları gösteriyor ki müşteriler üründen çok fiyat etiketleriyle daha çok ilgileniyor.

REKLAM METNİ DİKKAT ÇEKİYOR

Otomobil reklamından çarpıcı örnek. Neredeyse kimse otomobilin kendisiyle ilgilenmiyor daha çok reklamın metniyle ilgileniyor.

HER YERDE FARKLI EĞİLİMLER

Elektronik ürünler satan bir mağazanın girişinde orta ve sol taraftaki ürünler en çok dikkat çekenleri oluyor. New York Times’ın ana sayfası ne kadar yazı ağırlıklı olursa olsun resimler ve büyük puntolu başlıklar ilk ilgi çeken öğeler oluyor. Saç boyası reklamı reklamda güzel bir kadının yer almasının yeterli olmadığını gösteriyor. Göz taraması teknolojisine göre sola doğru bakan kadın, objektife bakan kadından daha çok ilgi çekiyor! Reklamda güzel kadının yer alması her zaman ürünü arka planda bırakamıyor. Bir içecek firmasının reklamında içecek en az kadının yüzü kadar ilgi çekiyor. İnternet sitelerinde ana yazı en çok ilgi gören yer olurken kenardaki öğeler görmezden geliniyor.

FUTBOLDA TAÇ ATIŞI KULLANAN İZLENİYOR

Google’da arama sıralamasında ilk 5 yer almayan sitelerin işi zor! Facebook ana sayfasında en çok dikkat çeken şey ise profil fotoğrafı. Peki futbol maçı seyrederken durum nasıl? Bir taç atışı yapıldığında topun gönderileceği bölgedeki hareketlilik, taç atışı yapan oyuncudan daha çok dikkat çekiyor.

KADINLAR YÜZE BAKIYOR

Bu billboardda görüldüğü gibi reklamda büyük bir erkek fotoğrafı kullanılsa da insanlar daha çok sloganı merak ediyor. İşte bir başka kadın-erkek bakış açısı farkı. Bu resimde kadınlar daha çok yüz ve gövdeye odaklanıyor.

ERKEKLER KASIKLARA ODAKLANIYOR

Aynı resme erkekler ise daha çok kasık bölgesine odaklanıyor.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.