SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İzsu İzmirde iki katı atık su bedeli alıyor

Bu haber 07 Kasım 2015 - 14:58 'de eklendi.

İzmirlilerden tükettikleri su bedelinin yaklaşık iki katı ‘Atık su bedeli’ alan İZSU, katlamalı tarife ve sayaçları geç okuyarak inanılmaz faturalar ortaya çıkıyor. İzmir’de halkın şişkin su faturalarına yönelik isyanı büyüyor. Personel yetersizliği nedeniyle kentin birçok bölgesinde sayaçları geç okuyarak vatandaşa katlamalı tarife üzerinden fatura çıkaran İZSU, İzmirlilere bir darbe de fahiş “atık su bedeli” ile vuruyor.

İzmir’de halkın şişkin su faturalarına yönelik isyanı büyüyor. Personel yetersizliği nedeniyle kentin birçok bölgesinde sayaçları geç okuyarak vatandaşa katlamalı tarife üzerinden fatura çıkaran İZSU, İzmirlilere bir darbe de fahiş “atık su bedeli” ile vuruyor. İZSU’nun gönderdiği su faturasını dikkatli inceleyen İzmirliler, tükettikleri suyun ücretinden çok daha fazla gelen “atık su bedeli” ni görünce şok yaşıyor. Vatandaşlar, bunların üzerine bir de su faturalarına eklenen ve ilçe ile Büyükşehir Belediyesi’ne giden “katı atık toplama” ve “katı atık bertaraf” bedellerini de görünce isyan ediyor.

İzmirliler, tükettikleri suyun bedelinin 3-4 katını bulan su faturasının vatandaşa haksızlık olduğunu dile getiriyor. İZSU’ya yönelik tepki eylemlerinin sonuncusu dün Konak Çınartepe Mahallesi’nde yapıldı. Sayaçların geç okunup üzerine yüklü miktarda atık su bedeli ve çöp toplama ile bertaraf bedeli istenince 300-500 liralık su faturalarıyla karşılaşan Çınartepe Mahallesi sakinleri, eylem yaparak seslerini Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na duyurmaya çalıştı. Atık su 2 kat pahalı Vatandaş İzmir’de evine giren su bedeline metreküp başına 1 lira 35 kuruş öderken, çıkan suya ise “atık su bedeli” adı altında metreküp başına 2 lira 8 kuruş ödüyor.

Ancak, İZSU birçok ilde olmayan kademeli tarife uyguladığı için bir abonenin su tüketimi 21 metreküp ve üzerine çıkarsa ödeyeceği ücret de katlanıyor. Katlamalı tarifede suyun metreküpü 3 lira 11 kuruşa, atık suyun bedeli de metreküp başına 4 lira 92 kuruşa çıkıyor. İZSU, kentin önemli bölümünde sayaçları geç okuduğu için abonelerin su tüketimi de 21 litrenin üzerine çıkmış oluyor. Bu durumda ödenecek para da katlanıyor. Eylem yaptılar Konak Çınartepe Mahallesi sakinleri de sayaçları geç okuyan İZSU’nun gazabına uğradı. Sayaçları 55 gün sonra okunan mahalleliye 300-500 lirayı aşan miktarlarda su faturaları geldi. Eylem yapan mahalle sakinleri, “Bankayı değil cebimizi hortumluyorlar. Sayaçları geç okuyup faturayı katlamalı hesaplıyorlar” dedi. Tüketilen suyun bedelinden çok daha fazla atık su bedeli istenmesine de bir anlam veremediklerini söyleyen mahalle sakinleri, Başkan Aziz Kocaoğlu’ndan bu soruna artık bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

FATİH ŞENDİL- YAĞMUR UYGUR BAYDEMİR / Yeniasır

 

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.