SON DAKİKA
.
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İZSU, en çok kuyu yatırımını Torbalı’ya yaptı 1

Bu haber 01 Mart 2015 - 15:52 'de eklendi.

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, su sıkıntısı çeken yerleşimler için 2006 yılından bu yana 246 adet kuyu açarak 15 milyon liranın üzerinde yatırıma imza attı. Pek çok ilçe ve köy bol suya kavuştu.

2008 yılında küresel ısınmanın etkisiyle ciddi bir kuraklık yaşayan İzmir’de yağışların artması ile birlikte Tahtalı Barajı’nın doluluk oranı hızla yükseldi. Tüm bu olumlu tabloya rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi, gelecekte 246 Kuyu ile Bol yılları arasında 246 sondaj kuyusu açıldı. 15 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldı. En çok kuyu yatırımı yapılan ilçeler arasında ilk sırayı, özellikle yaz aylarında su sıkıntısı yaşayan Torbalı ilçesi 40 kuyu ile aldı. Onu 38 adet kuyu ile Menderes ilçesi ve köyleri. 30 kuyu ile Kemalpaşa, 25’er kuyu ile Bayındır ile Menemen ilçeleri izledi.

SEFERİHİSAR’DA 16, Bornova köylerinde 13, Foça’da 11, Urla’da 10, Aliağa’da 6, Selçuk’ta 2, yaşanabilecek iklim değişikliği senaryolarına hazırlanabilmek ve muhtemel su sıkıntılarına karşı koymak için yeni kaynak arayışını ara vermeden sürdürd ü. Bu çerçevede öncelikle yapılan iş, yaz aylarında su sıkıntısı yaşayan çevre yerleşimlerde 1 yeni Kuyular açmak oldu.

TORBALI’NIN 4 MAHALLESİNE DAHA KUYU AÇILACAK

İZSU Genel Müdürlüğü, Torbalı’nın merkezinde yer alan mahallelerinin artan nüfusuna göre su ihtiyacını karşılamak üzere Murat Bey, Yedi Eylül, Cumhuriyet ve Ayrancılar mahallelerine 4 adet kuyu açıyor. Kemalpaşa Bayğurdu Mahallesi ile Kamberler Köyü vc Kınık’ın Balaban Köyü’ne de birer adet su kuyusu açılacak. Kemalpaşa Bayramlı, Ören ve Aşağıkızılca mahalleleri ile Bayındır Osmanlar, Yakacık ile Menemen’in Ayvacık Mahallesi’nde 6 adet yeni sondaj kuyunun açılması için de ihale çalışmaları sürüyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE ÖNLEM

SU rezervi açısından İzmir’in güçlü bir il olduğunu ancak bu iyi tabloya rağmen yeni kaynak arayışlarını sürdürdüklerini belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Bir yandan yeni barajlar planlarken diğer yandan küresel iklim değişikliğine karşı önlemlerimizi alıyoruz. Su durumumuzdaki bu olumlu tabloyu gelecek yıllarda da sürdürebilmek için yeni yeraltı su kuyuları açarak hem ilçelerimizin ve köylerimizin su ihtiyacını karşılıyoruz hem dc geleceğimizi güvenceye almaya çalışıyoruz” diye konuştu.

2004 yılında çıkan 5216 Sayılı yasa ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarına dahil edilen ilçelerde çok yoğun bir su sıkıntısı ile karşılaştıklarını dile getiren yetkililer şunları söyledi: “Yaptığımız tespitlerde, pek çok çevre yerleşimlerde kaynakların kuruduğunu, kuyuların yetersiz kaldığını ve özellikle yaz aylarında vatandaşların su sıkıntısı çektiğini gördük. Şebekelerin de eski olması nedeniyle kaçaklar da çok yoğundu. Bu sıkıntıların giderilmesi için söz konusu bölgelerimizde bir yandan şebekeleri yenilerken diğer yandan da yüzlerce kuyu açtık. Açmaya da devam ediyoruz. Bugüne kadar açtığımız Kuyular için 15 milyon liranın üzerinde harcama yaptık. Şimdi hizmet halkamızı ‘Bütünşehir Yasası’ ile sınırlarımıza giren 9 ilçe için daha da genişlettik. Su sıkıntısı yaşayan yeni ilçelerimizle ilgili yaptığımız planlamalar doğrultusunda çalışmalara başladık. Ödemiş vc Kınık’ta yeni su kuyuları açtık. Açmaya devam edeceğiz.” .

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Reklam Kodu r026