SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İzmir’in tramvayları Adapazarı’nda üretiliyor

Bu haber 15 Ekim 2015 - 11:34 'de eklendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşımda yeni bir dönem başlatacak tramvay hatlarının yapımını sürdürürken, proje kapsamındaki tramvay araçları ise Adapazarı’nda üretiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iki ayrı hatta (Karşıyaka ve Konak) yaşama geçireceği tramvay projesi kapsamında hizmet verecek araçlarının imalatı, Eurotem firmasının Adapazarı’ndaki tesislerinde gerçekleştiriliyor. İzmir Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve beraberindeki heyette, fabrikayı ziyaret ederek üretim süreci hakkında bilgi aldı. Yapımı büyük ölçüde tamamlanan ilk İzmir tramvayını inceleyen heyet, firma yetkililerinin sunduğu brifingi izledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projedeki yerli payının artırılması konusundaki hassasiyeti doğrultusunda gövde üretiminin ilk kez Türkiye’de gerçekleştirildiği açıklanırken, Başkan Aziz Kocaoğlu firma yetkililerinin talebi üzerine ilk İzmir tramvayının üzerine imzasını attı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tesisteki incelemeler öncesi yaptığı konuşmada, Türkiye’de ilk kez bir kamu iktisadi teşekkülü ile bir yerel yönetimin işbirliği sonucu İZBAN’ın doğduğunu hatırlatarak, bunun çok önemli bir örnek olduğunu söyledi. Hattı Torbalı ve Selçuk’a uzatacak çalışmaların da sürdüğünü dile getiren Başkan Kocaoğlu, “2004 yılında göreve geldiğimizde İzmir’de 11 km raylı sistem hattı vardı. Bugün 100 km hatta sahibiz. Yakında açılacak 30 kilometrelik Torbalı, yapım aşamasındaki 26 kilometrelik Selçuk hattı ve tramvay hatlarımızla birlikte 2019’a gelindiğinde 180 kilometrenin üzerinde bir raylı sistem ağını hizmete almış olacağız” diye konuştu. TCDD ile Hyundai firması ortaklığında kurulan Eurotem’in İzmir’in tramvay çekerlerini üretmesinin ülke sanayi adına önemli olduğunu vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Yüzde 85’lere varan yerli üretime ulaşılmasından son derece memnunuz” dedi.

TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız ise, Türkiye’nin son yıllarda demiryollarında önemli atılımlar yaptığını ve bu atılımlar çerçevesinde, 2018 yılı itibariyle tüm hatları elektrikli ve sinyalize hale getirmeyi planladıklarını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları ortaklıkla beraber Türkiye’deki en uzun banliyö hattını işlettiklerini ifade eden Yıldız, “Uyumlu işbirliği için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi. İzmir tramvaylarının üretiminde yüzde 85 yerlilik oranına ulaşılmasının çok önemli bir adım olduğuna dikkat çeken TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, 30-35 yıl civarında ömür biçilen raylı sistem araçlarının İzmir’deki başarılı işletmecilik sayesinde en az 50 hizmet vereceğine inandığını söyledi.

“İZMİR HALKININ KARAKTERİSTİĞİNİ YANSITACAK ŞEKİLDE TASARLADIK”

Hyundai Rotem firmasının Avrupa, Afrika, Ortadoğu Satış ve Proje Yönetim Direktörü Kim Cheol Geun ise, brifing kapsamında yaptığı konuşmada, İZBAN projesi ile başlattıkları işbirliğini İzmir tramvayları ile sürdürmekten mutluluk duyduğunu söyledi. İZBAN’da olduğu gibi tramvayların da bir Türk firması olan Eurotem çatışı altında üretildiğini belirten Kim Cheol Geun, bu proje sayesinde ilk kez araç gövdesinin Türkiye’de üretilmeye başlandığını dile getirdi. Kim Cheol Geun, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin demiryolu araçlarındaki yerliliğe çok önem verdiğinin bilincinde olduklarını ve tramvay projesi ile birlikte toplam yerlilik oranında çok yüksek bir sıçrama yakaladıklarını belirterek, “Hyundai Rotem olarak yerlileştirmeyi sadece gövdede bırakmayarak, yerlilik oranımızı daha da artırmak için elimizden geleni yapacağız. İzmir için ürettiğimiz tramvay aracını aynı zamanda kentin siluetinin de bir parçası olacak ve İzmir halkının karakteristiğini yansıtacak şekilde tasarladık” diye konuştu.

İLK PARTİ ARALIK AYINDA GELİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi için üretilecek 38 tramvay aracından ilk üç adedinin 26 Aralık 2015’de teslim edileceği öğrenildi. 2016 yılının Nisan ve Ekim aylarındaki 12’şer adetlik partilerin ardından, son 11 aracın 26 Şubat 2017’de raylara ineceği belirtildi.

İZMİR’İN RENKLERİYLE SÜSLENDİ

İzmir’e özel olarak tasarlanan tramvaylar için ana tema olarak kentin coğrafi, kültürel, tarihi ve sosyal özellikleri ön plana çıkarıldı. Araçların iç görünüş, dış görünüş ve renk kombinasyonları oluşturulurken, İzmir’in geçmişi ile bugününün buluşturulması hedeflendi. Dış grafik deseni dalgalı olarak seçildi. Tramvay araçlarının yan duvarlarında bulunan pencereler de mümkün olduğunca panoramik olarak tasarlandı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.