SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İzmir’in teleferiği sekiz yıl sonra yeniden!

Bu haber 30 Temmuz 2015 - 13:56 'de eklendi.

İZMİR’de ilk kez 41 yıl önce açılan 2007 yılında riskli raporu üzerine kapatılan Balçova Teleferik Tesisleri sekiz yıl sonra yeniden açıldı.

İzmirlilerin 31 Ağustos Cuma günü saat 10.00’dan itibaren kişi başı 6 TL’ye yararlanabileceği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “İzmirliler kazasız belasız kullansın, hoşça vakit geçinsinler” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve bürokratların katılımıyla gerçekleştirdi. Giriş bölümünde başkanlarla birlikte kurdele kesen Kocaoğlu, beraberindeki heyetle birlikte yukarıya çıktı ve alanda incelemelerde bulundu.

Kocaoğlu, tesisin 1974 yılında kurulduğunu ve Makine Mühendisleri’nin verdiği rapor sonrasında 2008 yılında kapatıldığını hatırlattı. Tesisin 15,5 milyon liraya mal olduğunu belirten Kocaoğlu, “Gecikmeler oldu, hepimiz üzüldük, hepimiz sıkıldık. Nihayet 2013 yılında ihale bitti ve tesisi tamamladık. Cuma gününden itibaren tesislerimiz vatandaşlarımıza hizmet verecek. Toplam 15,5 milyon TL harcandı. Sistemi İZULAŞ, kafeleri de Grand Plaza Şirketimiz çalıştıracak. A’dan Z’Ye yeniledik, hemşerilerimize sunduk. Elimizde olmayan nedenlerden dolayı yaşanan gecikmelerden dolayı affınızı diliyoruz. İzmirliler kazasız belasız kullansın, vatandaşlarımız hoşça vakit geçirsinler” dedi. Kocaoğlu teleferiğin saatte bin 200 kişi taşıma kapasitesine sahip olduğunu, Babadağ’daki günübirlik tesislerin aynı anda 1500 kişiye hizmet verebileceğini söyledi.

Kocaoğlu babah saat 10.00 çalışmaya başlayacak teleferik tiesislerinde, akşam yukarı çıkışın 21.00’da kesileceğini, dönüş saatinin ise 23.00 olduğunu açıkladı. İhalesi 2013 yılında yapılan teleferik tesisleri itirazlar ve yüklenici firmanın süre uzatmaları sonuca gecikmeyle tamamlandı. Bağımsız denetim kuruluşları ve Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odasının denetimleri sonucunda verdiği onay sertifikalarıyla tesisler hizmete açıldı. AB standartlarına uygun olarak tasarlanarak İzmir’e tekrar kazandırılan tesisin gökkuşağı renklerindeki kabinleri ile saatte 1200 yolcu taşınabiliyor. Her biri gökkuşağının bir renginde tasarlanan 20 adet 8’er kişilik kabinler ile yapılan yolculuk süresi 2 dakika 42 saniye sürüyor. Teleferik sistemi, İstasyonlar ve mesire alanı düzenlemesinin toplam maliyeti 15 milyon 500 bin TL olarak gerçekleşti. Teleferik Tesisleri’nden 5 yaş ve altındaki çocuklar için ücretsiz yararlanacak. Çıkış-iniş ücreti 6 TL olarak belirlendi. Tesislere gelenlerin İzmir’in eşsiz körfez manzarasını kuş bakışı görebilmesi için, kabinlerden indikten sonraki giriş bölümünde seyir terası oluşturuldu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.