SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İzmir’in ‘Roman’ raporu

Bu haber 21 Ağustos 2015 - 11:55 'de eklendi.

Roman Çalışmaları İnsan Hakları Forumu’na katılan İzmir Romanlar Derneği üyeleri ve partililer, Romanlar’ın barınma ve daha iyi yaşama konusunda bir rapor hazırlanmasına karar verdiler

İzmir Romanlar Derneği tarafından gerçekleştirilen Roman Çalışmaları İnsan Hakları Forumu’nda, dernek üyeleri Romanların barınma ve daha iyi koşullarda yaşama ihtiyaçlarını dile getirdi. Foruma katılan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, soruna ilçe belediyelerinin yetkisi olmadığından çözüm üretemediğini vurguladı. Türkiye’nin ilk Roman milletvekili seçilen CHP’li Özcan Purcu, tüm Roman Mahallelerini gezerek bir rapor hazırlayacaklarını aktardı. İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır ise, iki gün sürecek panel sonunda hazırlayacakları raporu Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere tüm kurumlara ileteceklerini söyledi.

İki gün sürecek

Roman Çalışmaları İnsan Hakları Forumu, dün Konak’taki Best Western Otel’de başladı. İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, iki günlük panel sonunda bir rapor hazırlayıp bunu tüm kurumlara ileteceklerini ifade etti. Bundan sonraki toplantılarının Roman mahallelerinde olacağını anlatan Cıstır, “Bu forumda Romanların sorunlarına çözüm üretmek için çalışacağız” dedi. Forumun ilk konuşmacısı AK Partili Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşlerden Sorumlu Daire Başkanı Aytuğ Balcıoğlu oldu.

İlçelerindeki Yeni Mahalle’de özellikle Roman vatandaşların yaşadığına dikkat çeken Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “İlçe belediyesi olarak bir alt yapı sorunu olduğunda bizim müdahale etmeye yetkimiz yok. İnsanların da ihtiyaçları var. Bizim tek isteğimiz Büyükşehir Belediyesi bize sadece malzeme versin. Biz gerisini yapmaya hazırız. Oradaki insanlarımız çok mağdur. Bu panelin somut bir çıktısı da olsun. Bunun sözünü sizden istiyorum” dedi. Görmez’in sözlerine panele katılan Romanlardan da deste gelirken, Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşlerden Sorumlu Daire Başkanı Aytuğu Balcıoğlu ise gereken adımların atılması için destek olacağını ifade etti.

CHP İzmir Millekvekili Özcan Purçu ise, “Ay sonuna kadar İzmir’in tüm Roman mahallelerini gezerek bir rapor hazırlıyorum. Eylül’ün ilk haftasında bu sorunu Başkan Aziz Kocaoğlu’na detaylı olarak ileteceğim. Bu yönde adımları hızlı bir şekilde atacağız” diye konuştu.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.