SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İzmir’in kuzey aksındaki 7 ilçede kalkınma seferberliği

Bu haber 17 Ağustos 2015 - 6:35 'de eklendi.

İzmir’in batı ve güney aksında yer alan 7 ilçeyi kapsayan Yarımada Stratejik Planı’nda eyleme geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kentin kuzey aksındaki Gediz ve Bakırçay havzalarındaki 7 ilçe için benzer bir çalışma yürütüyor

Çeşme, Karaburun, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe’nin yanı sıra Menderes ve Torbalı ilçelerini de dahil ettiği Yarımada Stratejik Planı’nda eyleme geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dikili, Bergama, Kınık, Aliağa, Foça, Menemen ve Kemalpaşa’nın yer aldığı Gediz-Bakırçay havzaları için hazırladığı sürdürülebilir kalkınma stratejisini de bitirme aşamasına geldi. Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile “Gediz-Bakırçay Havzaları Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi”ni hazırlayan Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Ege Üniversitesi öğretim görevlilerinden oluşan proje ekibin katıldığı toplantıda, görsel sunum eşliğinde planın ana ilkeleri ve bugüne kadar yapılan çalışmalar aktarıldı.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile yapılan protokol kapsamında hazırlanan “Gediz-Bakırçay Havzası Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi” ön sonuçlarının değerlendirildiği toplantıya katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2004 yılında sınırlar genişledikten sonra samimiyetle yaptıkları çalışmalar ve mücadeleler sırasında tüm kent ile aralarında bir güven ortamı oluştuğuna dikkat çekerek, “Yaklaşık iki yıl önce Yarımada projesine başladık. Kararlıyız. Tıpkı Yarımada’da hazırlanan stratejik plan gibi, Gediz- Bakırçay Havzaları Stratejik Planı da mutlaka ve mutlaka uygulanmak için yapıldı. Rafta kalmayacak. Kınık, Bergama ve Dikili bize yeni bağlandı. Dolayısıyla burada ne kadar başarılı olacağız, onu görmeye çalışıyoruz. Yapabildiğimizi yapacağız ve proje devam edecek. Ama mutlaka değirmene su taşıyacağız” diye konuştu.

7 ilçede hedef sürdürülebilir kalkınma

Geçtiğimiz ocak ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi onayı ile yapılan protokol kapsamında gerçekleştirilen yol haritasında, Gediz ve Bakırçay havzalarındaki 7 ilçe ele alındı. Dikili, Bergama, Kınık, Aliağa, Foça, Menemen, Kemalpaşa ile Çiğli ilçesinin Gediz deltası bölümünü içeren çalışma kapsamında, Yarımada bölgesi ilçelerinde yapılan strateji çalışması örnek alındı. Temel olarak da “yörenin yerel varlıklarını koruyarak, çevre ve kültüre duyarlı bir yerel kalkınmayı teşvik eden projelerin üretilmesi” hedeflendi.  Proje kapsamında, nisan ve temmuz ayları arasında 7 ilçede halk çalıştayı, ufuk tarama çalıştayı, geniş katılımlı uzman toplantısı ve odak grup toplantıları gerçekleştirildi. Kamu kurum – kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden yaklaşık 600 katılımcının dahil olduğu bu süreçte ortaya çıkan varlık odaklı kalkınma fikirleri, proje çalışmaları için önemli bir altlık oluşturdu.

Yarımada’da neler yapıldı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme, Karaburun, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Menderes ve Torbalı ilçelerini dahil ettiği Yarımada Stratejik Planı’nda uygulamaya geçerek “yerelde kalkınma” adına bugüne kadar önemli adımlar attı. Tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla ücretsiz sebze ve meyve fidanları, arı ve arı kovanları ile Sakız koçu ve koyunu, Karaburun kıl keçisi ve tekesi dağıtımına başlandı. Üreticilere eğitim verildi; organik tarım için teknik destek sağladı. Aile pansiyonculuğu, üretici pazarı, festivaller, bisiklet yolları ve yürüyüş güzergahları ile tarih rotasını kapsayan “tematik yol” oluşturuldu; iç turizm hareketliliği artmaya başladı. Yerli ve yabancı turistler için yöre özelliklerini ayrıntılarıyla anlatan Yarımada Rehberi hazırlandı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.