SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İzmir’de yepyeni bir dünya kurmaya hazırlanılıyor

Bu haber 16 Kasım 2015 - 13:30 'de eklendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, en büyük kentsel dönüşüm alanı olarak belirlediği Gaziemir’deki Aktepe ve Emrez bölgesinde yepyeni bir dünya kurmaya hazırlanıyor.

Bölge halkının istekleriyle şekillenen “Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması”nda seçilen 5 projeden biri, Aktepe ve Emrez’in “dönüşüm rüyası” olacak.  Kentin farklı bölgelerinde kent dönüşümü için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir ve Aktepe ve Emrez bölgelerinde 122 hektarlık alanda “en büyük kentsel dönüşüm projesini” uygulamaya hazırlanıyor. Kentsel dönüşümün ayı zamanda ‘sosyal dönüşüm’ olduğunu ve ‘yık yapıyı-yap binayı’ olmadığını savunan İzmir Büyükşehir Belediyesi; güvenli konutlar, planlı yollar, sosyal merkezler ve yeşil alanlar ile Aktepe ve Emrez’de yeni bir dünya kurmaya hazırlanıyor.

Getiri bölge halkına Bu zorlu yolda önce ‘uzlaşı’ ve ‘bölge halkının istekleri’ diyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu dev kentsel dönüşüm alanı için 2015 yılı Mart ayında “Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması” düzenledi. Farklı meslek gruplarına mensup ekiplerce yarışma yoluyla proje elde edilmesinin dönüşüm ve kentleşme adına büyük katkı sağlayacağından yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, yarışmanın konseptini de “insan haklarına saygılı ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel çevre” olarak belirledi. Ortaya çıkacak kentsel getirinin bölgede yaşayanlar arasında paylaşılması, mevcut ticaret hayatının çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi ile sosyal ve kültürel alanlara önem verilmesi, yarışmanın en önemli amaçları arasında yerini aldı.

Geleceğin yaşam alanı Yarışma ile elde edilen projelerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle üzerinde durduğu bir konu olan “bölgede yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltecek ve çevresi ile uyumlu yaşam kalitesini sağlayacak çözüm önerileri” sunuldu. Park alanları, oyun alanları, sosyal ve spor aktivite alanları kentsel dönüşüm alanının tamamına yayılarak ortalama 4 kat büyüklüğe ulaştı. Alan içinde vatandaşların yoğun kullandığı pazaryeri ve ticari alanlar, bölge nüfusunun ihtiyacının karşılanması için arttırıldı. Eğitim, sağlık ve kültür tesisleri ise 2 katına çıkarıldı. Modern ve güvenli 8 bin konut biriminin yer aldığı projelerde, alan içerisinde çevre bağlantı yolları, geniş sokaklar, araçlar için açık ve kapalı otopark alanları ile rahat bir ulaşım imkanı getirildi.

Bölge, aynı zamanda geleceğin potansiyel iş ve yaşam alanı olarak tasarlandı. Yüzlerce mimar ve 31 proje yarıştı Aktepe ve Emrez’i modern bir çehreye büründürmek için yarışmaya katılan TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası’na üye yüzlerce mimar, yüksek mimar, şehir plancıları, çevre mühendisi, peyzaj mimarı, oluşturdukları ekiplerle 31 proje ortaya koydu. Hepsi kendi alanında uzman seçkin jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu, seçilen 5 eş değer proje kamuoyuna sunuldu. Projeleri Gaziemir’deki “Kentsel Dönüşüm Ofisi”nde sergiye açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayı sonunda projelerden birinin seçilerek avan projeler üzerinde çalışılmaya başlanacağını açıkladı.

İşte Aktepe ve Emrez bölgesi için hazırlanan projeler;

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.