SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İzmir Ulaşım Ana Planı için saha çalışmaları başladı

Bu haber 08 Ekim 2015 - 7:18 'de eklendi.

Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in kent içi ulaşımında gelecek 15 yılı şekillendirecek “İzmir Ulaşım Ana Planı”nı güncelleme çalışmalarında sahaya çıktı.

 Teknolojik ilerleme ve gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda ulaşım ana planında güncelleme çalışmaları yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2030 yılına kadarki kent içi ulaşımı şekillendirecek ‘İzmir Ulaşım Ana Planı’nı oluşturmak için İzmirlilerle yüz yüze görüşmelere başladı. Vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarının belirlenmesi, taleplerin alınması ve yeni ulaşım ana planının bu doğrultuda şekillenmesi amacıyla alanında uzman ekipler tarafından toplam 40 bin hanede 120 bin kişiyle görüşme yapılacak. Ayrıca 5 bin sürücü, yolcu ve yayayla da anketler gerçekleştirilecek. Anket çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki  30 ilçe içinde tesadüfi örnekleme yöntemi (TÜİK örneklem yöntemleri) ile seçilen  hanelerde yapılacak.

 İnsan odaklı ulaşım

İzmir Ulaşım Ana Planını güncelleme çalışmaları için yapılan ihaleyi sonuçlandırarak sahada çalışmaya başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni planla insan odaklı ve sürdürülebilir bir ulaşım sistemi için gerekli politikalar ve yatırımları belirlemeyi hedefliyor. Bu amaçla kentin üst ve alt ölçekli plan kararları da dikkate alınarak ulaşım ve trafik önerileri ile yeni projeler üretilecek.

 Bilimsel ulaşım modeli

Yapılacak çalışmalarla, kentte gerçekleşen günlük yolculuk verileri toplanacak ve yolculuk özellikleri dikkate alınarak gelecekte tüm kentte oluşacak ulaşım talebi tahmin edilecek ve bu talebe uygun bir ulaşım ağı oluşturulacak. Ayrıca plan kapsamında karayolu şebekesi önerileri, toplu taşıma sistemi hat ve işletme planları, raylı sistem önerileri,  yaya yolu ve bisiklet yolu geliştirme önerileri, otopark politikaları, şehirlerarası ve kırsal ulaşım bağlantıları gibi projelere bilimsel bir altlık oluşturulacak.

 Anket ve sayımlar

Çalışma kapsamında yaklaşık 120 bin İzmirliyle yüz yüze görüşülerek ulaşım ihtiyaçları belirlenecek ve kentin gelecekteki ulaşım yatırımları bu ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilecek. Ayrıca yapılacak trafik sayımları ve yolcu, sürücü, bisikletli ve yaya anketleri ile kentin mevcut ulaşım yapısı etüt edilecek. Plan çalışmaları kapsamında  1/1000 ölçekli Kent Merkezi Trafik sirkülasyon planları, 100  hemzemin kavşak ön projesi, 10 tane köprülü kavşak ön projesi, raylı sistem ön projeleri, karayolu koridor ön projeleri, toplu taşıma sistemleri ön fizibiliteleri, İzmir’e uygun ulaşım modelleme yazılımı ve trafik simülasyon yazılımı hazırlanacak.

 Sizin de kapınız çalınabilir

Kentin ulaşım alanında geleceğini belirleyecek olan anket çalışmalarında İzmirlilerden destek  isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Anket çalışmalarında görev alan uzman ekipler, İzmir’in her noktasında karşınıza çıkabilir. Onlara ayıracağınız 15 dakika ile kentimizin daha çağdaş bir ulaşıma kavuşmasına katkı sağlayabilirsiniz” dedi. Ulaşım anketi ekibinde bulunan anketörlerin üzerinde kimlik bilgilerinin yer aldığı yaka kartları bulunacak. İzmirlilerin ulaşım alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla haneler, bu ekipler tarafından ziyaret edilerek yüz yüze görüşmeler yapılacak. Herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılması halinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çağrı merkezi olan 0232 293 1100 numaralı telefon 24 saat boyunca aranabilecek.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.