SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İZBAN Cumaovası-Torbalı hattında elektrikli tren denendi

Bu haber 16 Aralık 2015 - 11:40 'de eklendi.

İzmir’de, Aliağa ile Torbalı ilçeleri arasındaki 110 kilometrelik banliyö hattı üzerinde metro standartlarında raylı toplu taşımacılık hizmeti veren İZBAN, Cumaovası-Torbalı hattında ilk defa elektrikli trenle deneme sürüşü yaptı. Deneme, aksaksız tamamlandı. Bütün denemeler bitince yolcu taşınmaşa başlanacak.

Torbalı’da oturanların yıllardır merakla beklediği İZBAN hattında sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Geçen yıl bitirilmesi hedeflenen fakat elektrifikasyon sisteminde yaşanan hırsızlıklarve aksamalar yüzünden devreye alınamayan hatta, çalışmaların büyük kısmı tamamlanmıştı. Dün de Cumaovası’ndan başlayıp Torbalı’ya kadar devam eden bir deneme sürüsü yapıldı. Daha önce iki defa TCDD treniyle yapılan denemelerin ardından ilk kez bir İZBAN treni denendi. Dur kalklar yapılan sürüşte, hiçbir aksamanın olmadığı ifade edildi. Bu denemeyle Torbalı demiryolu hattında ilk kez elektrikli tren kullanılmış oldu. Daha önce bu hatta TCDD tarafından kullanılan trenlerin dizel olduğu belirtildi.

İKİ HAT ÜZERİNDE İKİ TRENLE DENEME SÜRÜŞÜ YAPILDI

Deneme sürüşü, iki trenle iki hat üzerinde yapıldı. TCDD ve İZBAN üst düzey yetkililerinin de bulunduğu denemede, sekiz makinist görev aldı. İZBAN yetkililerinin verdiği bilgiye göre deneme sürüşleri 15 gün devam edecek. Kapalı sinyallerle yapılan sürüşle ilgili bilgi veren yetkililer, “İZBAN’ın yaptığı ilk test sürüşünde herhangi büyük bir aksaklık görülmedi. İZBAN, çalışmalarını bitirdi. TCDD’nin ufak sinyal işleri kaldı. Ocak ayında seferlerin başlaması için herhangi bir eksiklik yok. TCDD’den tarih bekleyeceğiz.” dedi.

Kaynak: CİHAN

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.