SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İşçi bulamıyoruz!

Bu haber 14 Ağustos 2015 - 11:49 'de eklendi.

Merinos’un patroniçesi isyan etti: Kalifiye eleman açığını ilçe dışından kapatırken, Torbalı’da vasıfsız eleman bile bulamıyoruz. İş görüşmesine bile gelen olmuyor!

TORBALI’DA kalifiye eleman sıkıntısının olduğu sık sık dile getirilirken, Merinos’un verdiği eleman ilanı aslında ilçede vasıfsız eleman sıkıntısı da olduğunu gözler önüne serdi. Torbalı Merinos Mobilya’nın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Feza Çiftçi, Torbalı’da eleman sıkıntısını bir türlü aşamadıklarını belirterek adeta isyan etti: “İlan veriyoruz, kalabalık yerlere pankartlar asıyoruz ama yine de iş görüşmesine bile gelen olmuyor.” Fabrikada, işçi aranan gruplar için mesleki eğitim verilmesine rağmen yine de eleman bulunamıyor. İşletme 500 elemanının yarısını ilçe dışından temin etmek zorunda kalıyor.

MOBİLYA VE TESKTİL SIKINTIDA

Yüzlerce fabrikanın hizmet verdiği Torbalı’da, firmalar kalifiye eleman sıkıntısı çekiyor. İş adamları kalifiye elemanın yanı sıra beden işçisi dahi bulmakta sorun yaşıyor. Kalifiye eleman sorununu çözmek isteyen İŞKUR, Torbalı Ticaret Odası ve Halk Eğitim Müdürlüğü sık sık meslek edindirme kursları açarak işsizliğe çözüm bulmaya çalışıyor. Eleman sıkıntısının en yoğun yaşandığı sektörlerin başında ise tekstil sektörü geliyor. Merinos Mobilya, Alfemo Mobilya, Ekoten, Uçak Tekstil, Bora Tekstil, Bravo Tekstil, SUN Tekstil gibi oldukça önemli fabrikaların bulunduğu Torbalı’da, irili ufaklı 30’a yakIn mobilya ve tekstil firması faaliyet gösteriyor. Firmalar ağırlıklı olarak döşemeci, iskeletçi, hat operatörü, düz dikiş makinesi ve overlok makinesi ustalarını bulmakta zorlanıyor. Firma sahiplerinin görüşlerine göre birçok yatırımcı kalifiye eleman bulamadığı için yatırımlarını ilçede gerçekleştirememekte.

GÖRÜŞMEYE GELEN BİLE YOK

Türkiye genelinde 500’ün üzerine mobilya mağazası bulunan ve birçok ülkeye ihracat yapan Merinos Mobilya’nın Genel Müdürü Feza Çiftçi ilçedeki “iş beğenmeme” gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. Gazetemize yaşadıkları eleman sıkıntısını anlatan Çiftçi, “Torbalı’da eleman bulamadığımız için İzmir’den Menemen’den Çiğli’den personel taşımak zorunda kalıyoruz. Eleman ilanı verdiğimizde ‘vasıfsız’ diye belirtmemize rağmen görüşmeye gelen bile olmuyor. İstediğimizi kalifiye elemanlar için iş garantili kurslar düzenliyoruz fakat talep yok. İşsizlik olduğu dile getirilen bir ilçede yaşadığımız büyük bir handikap” dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.