SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İran’a Torbalı modeli

Bu haber 12 Ekim 2015 - 9:19 'de eklendi.

ULUSLARARASI ambargonun kalkmasını bekleyen İranlı yetkililer yeni dönemde işbirliği olanaklarını araştırmak üzere birer ikişer İzmir’e geliyor. TORBALI’DA incelemelerde bulunan İran’ın Erdebil kenti Belediye Meclis Başkanı ve beraberindeki heyet ilçenin gelişmişliğini örnek alacaklarını belirtti

İran’ın Erdebil Eyaleti’nden gelen belediye meclis üyeleri ve işadamları Torbalı Belediyesi ve Torbalı Ticaret Odası’nı ziyaret ederek ilçede bir dizi incelemelerde bulundu. Erdebil Belediye Meclis Başkanı Leyla Taghavi, Torbalı’nın örnek alınacak bir ilçe olduğunu belediye çalışmalarını çok beğendiklerini ve ilçenin ekonomik gelişmişliğini model alacaklarını söyledi. Batı ile nükleer programı konusunda anlaşma sağlayan ve ambargonun kalkması beklenen İran’a Kasım ayı sonunda çıkarma yapmayı planlayan Torbalı Ticaret Odası Tahran, Tebriz ve İsfahan’a 5 günlük bir gezi tertipleyecek.

En çok vergi veren bölge

Gezi öncesi Erdebil Belediye Meclis Başkanı Leyla Taghavi 20 kişilik bir heyetle Torbalı’ya geldi. İran heyeti, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ile bir araya geldi. Görmez belediyecilik, Olgun ise iş dünyası ve ticaret hakkında İranlı misafirlerine bilgi verdi. Torbalılı iş adamaları ile karşılıklı iş görüşmeleri yapan İranlı heyet daha sonra Torbalı Belediyesi’nin gerçekleştirmiş olduğu yatırımları bizzat yerinde inceleyerek bilgi aldı. Ege Bölgesi ve İran İşbirliği Derneği Başkanı Huseyin Aryan’ın da eşlik ettiği gezide ilçedeki bazı fabrikalar ile ortak ticaret yapılacak. Torbalı Belediyesi’ndeki toplantının açılış konuşmasını yapan Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçenin lokomotifi olan sanayi ve ticaret hakkında bilgi verirken, ilçede işsizliğin çok az olduğunu ve Torbalı’nın en çok vergi veren bölgelerin başında geldiğini vurguladı. Torbalı Belediyesi’nin bütçesi, yönetim şekli, çalışma sistemi, şehir temizliği ve yatırımlar konusunda detaylı bilgi veren Başkan Görmez, temizlik işlerinin 2016 yılında özelleştirileceğini kaydederken, devletin bütçeyi nüfusa göre gönderdiğini ayrıca belediye olarak emlak vergisiyle de ciddi bir gelir sağladıklarını dile getirdi. Erdebil Belediye Meclis Başkanı Leyla Taghavi, Torbalı’nın örnek alınacak bir ilçe olduğunu belediye çalışmalarını çok beğendiklerini ve ilçenin ekonomik gelişmişliğini model alacaklarını söyledi.

Tarım kenti Erdebil

Erdebil Eyaleti’nin İran’ın kuzeybatısında yer aldığını ifade eden Ali Hedayati, 500 bin nüfusa sahip olduklarını söyledi. Azeri nüfusunun yoğunlukta olduğunu kaydeden Hedayati, Erdebil’in tam bir tarım kenti olduğunu vurguladı. Torbalı’nın da tarımda ileride olduğunu söyleyen Hedayati, bölgelerinde özellikle patatesi yaygın şekilde üretildiğini belirtti.

16 Kişilik heyet

İranlı heyette, Erdebil Belediye meclis üyesi ve Ekonomi Komisyon Başkanı Ali Hedayati, Erdebil Spor ve Kültürel Birimi Başkanı Babak Purpanahi, Erdebil Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Leyla Taghavi, Erdebil Meclis Üyesi Mostafa Alavi, Genel Sekreteri Naser Nategh, Erdebil İl Meclis Şura Başkanı Rahim Aghazadeh, Erdebil Gaziler Komisyon Başkanı Ghani Foruzan, Erdebil Meclis Üyesi Hossein Afsaneh, Padide Firması Ticaret Müdürü Samaneh Rostami, Erdebil Geliştirme ve Yatırım Başkanı Sakhavat Sheyda, Padideh Firma Yönetici Somayeh Esmailzadeh, Meclis Üyesi Vali Nemati, İslam Birliği Ticari İcra Genel Sekreteri Mohammad Ali Molai, Erdebil Belediyesi Halka İlişkiler Müdürü Mojtaba Laleh yer aldı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.