SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İntihar yeniden mi hortluyor?

Bu haber 26 Ekim 2015 - 14:32 'de eklendi.

Bir zamanlar Torbalı’nın kabusu olan intihar vakalarında son bir yılda yine artış gözlendi. Son olarak önceki gün Kaptan lakaplı Osman Erdoğan hayatına son verirken, 1 yılda 68 intihar vakası yaşandı. 9 kişi öldü

BİRÇOK konuda istatistiklerde sürekli üst sıralarda olan Torbalı, Türkiye’de en çok intihar vakasının yaşandığı yerlerin başında geliyor. İntihar vakaları 2008 yılı ile birlikte hız kazanmış ve 2009 yılında ise doruk noktasına ulaşmıştı. Geçtiğimiz üç yılda bu sayı gittikçe düşerken 2014 yılının Eylül ayından itibaren vakalar tekrar yükselişe geçti. Yalnızca 1 yılda 68 intihar girişimi yaşanırken 9 kişi hayatını kaybetti. Son olarak Torbalıspor’un efsane futbolcusu Osman Erdoğan hayatına son verirken, daha önce ilçede görev yapan bir psikiyatri bile intihara teşebbüs etmişti. Özellikle son bir ayda biri toplu olmak üzere, 11 tane intihar teşebbüsünün yaşandığı ilçede akıllara “İntihar yeniden mi hortluyor?” sorusunu getirdi.

1 AYDA 11 İNTİHAR

Uzun zamanlar Torbalı’nın kabusu olan intihar vakaları ilçede yeniden etkisini göstermeye başladı. 2009 yılında 70’e yakın insanın 9 ay içerisinde intihar ederek yaşamına son vermek istemesi Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Konu öylesine bir hal almıştı ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bile ilçedeki intiharlar gündeme gelmiş ve araştırma yapılması istenmişti. Sonraki yıllarda intihar vakalarında büyük azalma gözlemlenirken 2014 Eylül ayı itibariyle intihar vakalarında yeniden artış görülmeye başlandı. İlçede sadece son 1 ayda biri toplu olmak üzere tam 11 intihar girişimi yaşandı. Yazıbaşı TOKİ’de intihara kalkışan Eyüp Yıldıztaş’la başlayan intihar serüveni, Devlet Hastanesi inşaatında çalışan işçilerin toplu intiharı girişimiyle devam etmişti. Son olarak önceki gün Osman Erdoğan av tüfeğiyle kendini vurarak hayatına son verince yeniden intihar kabusu Torbalı’yı sardı. İlçede son bir yılda Burcu Arpat, Fatma Alagaş, Aydın Soğukçeşme, Halil Dikme, Suhat Aytemiz gibi birçok isim intihar ederek hayatına son verdi. Genel olarak ekonomik ve psikolojik sorunlar nedeniyle intihar eylemleri gerçekleşirken, uzmanlar sayının daha da artmasından korkuyor.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.