SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İnsanların kaderini belirleyecek

Bu haber 17 Eylül 2015 - 8:12 'de eklendi.

Amerikan Merkez Bankası bugün ya da en geç aralık ayında faizleri artıracak. FED’e karşı politika önlemi almayan Türkiye ekonomi yönetimi ise ‘ötelesin’ arzusunda.

Dünya Amerikan Merkez Bankasının bugünkü kritik toplantısına kilitlendi. FED’in faiz arttırım kararı piyasaları yakından ilgilendiriyor. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Uğur Gürses’de faiz arttırımının yapılıp yapılmayacağını ve Türkiye’ye etkilerini anlatan bir yazı kaleme aldı.

İŞTE O YAZIDAN BİR BÖLÜM

İşte bugün bir belirsizliğin daha sonuna geliniyor; Amerikan Merkez Bankası (FED) bugün akşam saatlerinde faiz artırımı kararı verecek mi? Çok açık iki seçenek kaldı artık; ya bugün ya da en geç aralık ayında FED faizleri artıracak. FED’in yakın bir gelecekte faiz artıracağını görenlerin asıl merak ettiği soru; hangi ölçekte ve hangi takvimsel kademede bunu yapacağı. Bence de asıl soru; FED’in bilançosunu, parasal miktarı nasıl ve hangi takvimde küçülteceği, uzun vadede faizleri kestirmek için anahtar nitelikte.

TOPLANTI ÖNCESİ İKİ KUTUP VAR

Bugünkü toplantı öncesinde iki kamp belirginleşti; öne çıkanlardan biri, ABD’deki büyük bir fonun yöneticisinin ifade ettiği gibi ‘kırılgan mali piyasaları gerekçe göstererek FED’in bırakın sıkılaşmayı, önce gevşeme yapması gerektiğini’ ileri sürmesi idi. Malum, özellikle ‘hedge fon’ olarak bilinen fonlar, kaldıraçlı mali piyasa riski taşıyorlar. FED’in harekete geçmesi en çok bu fonları etkileyecek. Ayrıca, büyük yatırım bankası Goldman Sachs’ın baş ekonomisti Jan Hatzius da benzer bir talepte bulundu.

İYİMSER OLANLAR

Diğer kampta ise FED’in ‘yaptı, yapacak, öteleyebilir’ görünümündeki belirsizliği ortadan kaldırması, yol haritasını da ortaya koyması gerektiğini savunanlar var. Bunların başında da Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan geliyor. Bu kampın talepleri çok yerinde; FED eğer, faiz artırımını düşük dozda yapar ve orta vadede yumuşak bir artış patikasını bugünden belli ederse mali piyasalar o kadar da sarsılmayacak çünkü.

14 EKONOMİST BUGÜN DİYOR

Dün Financial Times’ın 30 ekonomistle yaptığı ankete göre, 14 ekonomist faiz artırım kararının bugün geleceğini beklerken, 4’ü Ekimde, 9’u ise aralıkta olacağını tahmin ediyor. FED başkanı Janet Yellen ise temmuz ayında yaptığı bir konuşmada, ekonomideki gelişmeler FED’in beklediği gibi sürerse ‘yıl içinde bir noktada’ faiz artırımının uygun olacağı vurgusu yapmıştı. Bu kararı en çok merak edenler, gelişmekte olan ülkelerdeki politikacılar, merkez bankaları ve bu ülkelerle ilgili olanlar. Rajan gibi çok itibarlı merkez bankacılar ‘bir an önce belli olsun, sis dağılsın’ havasında iken, herhalde sadece bizim ülkemizde görülen, ABD için değil ama bizim için ‘ötelesin’ kampı daha var. Kamuoyuna ‘tüm iyi işlerin politik iradenin aldığı kararlarla olduğu’ temasını yayan politikacılar, işler kötüye gitmeye başlayınca FED’in ötelemesinde çare ve umut arıyorlar.

“BİZİM YÖNETİCİLER UMURSAMADI”

2013 Mayıs ortasından itibaren şu biliniyordu; artık FED sıkılaşmaya doğru gidiyordu. Ülkemizde ekonomiyi yöneten politikacılar, ‘o günün hiç gelmeyeceği’ havasında herhangi bir politika önlemi almadan ekonomi politikasını akışa bıraktılar. Şimdi sonuna yaklaşıyoruz.

AVRUPA’DAKİ GENİŞLEMEDEN PARA GELMİYOR

İşin tuhaf tarafı; kendi bahçesini düzenlemeyi bırakıp, her parasal genişlemeden fayda geleceği gibi ‘darı ambarı’ rüyaları da yok değil. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “AB Merkez Bankası’ndan pompalanan bu paranın gideceği başka bir yer yok. Dolardan alacağımız negatif etkilenmeyi, Euro’dan kazanarak kompanse edeceğiz” demiş. ‘Bakanın rüyası’ özetle şöyle; ‘dolar güçlendiği için Türkiye ekonomisi zarar görüyor, ama Avrupa Merkez Bankası (ECB) tahvil alımı yaparak piyasaya Euro sürüyor, bu da bize gelecek, zararımızı örtecek’. 1990’lı yıların ortalarında krize doğru koşarken, Başbakan Tansu Çiller’in döneminde de buna benzer hülyalar ve cin fikirler vardı. Keşke Bakan Zeybekçi’nin ECB’nin bilançosuna bakma fırsatı olsaydı. (Kaynak:Hürriyet)

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.