SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İlginç olay! Papaza kızan köylüler Müslüman olmaya karar verdi

Bu haber 17 Kasım 2015 - 7:42 'de eklendi.

Sırbistan’da ilginç bir olay yaşandı. Başkent Belgrad yakınlarındaki Şopiç köyü sakinleri papaza kızınca müslüman olmaya karar verdi.

Sırbistan’da Şopiç köyü sakinleri papaza kızınca müslüman olmaya karar verdi. Başkent Belgrad yakınlarındaki köyün 150 yıllık kilisesinin, fırtınada zarar gördüğü için papaz tarafından yıkılmak istenmesi köylüleri kızdırdı.

İSLAM’A GEÇERİZ TEHDİDİ

Patrik İreney’e mektup göndererek kiliselerinin korunmasını isteyen köylüler, taleplerinin karşılanmaması halinde topluca islama geçecekleri tehdidinde bulundular. Mektupta Patrik’ten destek isteyen köylüler, aksi halde topluca islama geçecekleri ve böylece “Sırbistan Cumhuriyeti’nin pozitif ayrımcılık kanunlarından faydalanarak binalarını koruyabileceklerini” bildirdiler.

BU KONUDA KARARLILAR

AA’ya konuşan köylülerden Predrag Lazareviç, mektubu komşularına danışarak kendisinin kaleme aldığını ve taleplerinin karşılanmaması halinde, İslam’a geçmek konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

TOPLU HALDE İSLAMA GEÇECEKLER

Lazareviç, mektupta yer alan “toplu halde İslam’a geçecekleri” ifadesinin bir “haykırış” olduğunu vurgulayarak, “Belki bu ülkede diğer dinlere mensup insanların bizden daha fazla hakkı vardır.” dedi. Fırtınada zarar gören kilisenin tamirine izin verilmemesi nedeniyle köylülerin ibadetlerini yerine getiremediğini belirten Lazareviç, köye gelen ekiplerin çan kulesini yıkmaya çalıştıklarını fakat başaramadıklarını anlattı.

PAPAZA ARTIK GÜVENMİYORLAR

Lazareviç, kiliselerini yıkmaya çalışmakla suçladığı papaza artık güvenmediklerini belirtti. 150 yıllık kiliselerinin heyelan bölgesinde bulunduğu gerekçesiyle yıkılmak istenmesine anlam veremediğini dile getiren Lazareviç, köylerine yeni bir kilise yapılsa bile mevcut binanın tarihi eser olarak muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.

KİLİSE SAĞLAM DEĞİL

Papaz Mirko Tesiç, geçen yıl yaşanan bir fırtınada zarar gören kilisenin sağlam olmadığını ve tamamen yıkılarak yerine yeni bir kilise yapılması gerektiğini savunuyor.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.