SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İletişim yoluyla dolandırıcılık yapanlara dikkat!

Bu haber 14 Aralık 2015 - 13:41 'de eklendi.

Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü son günlerde artan telefon dolandırıcılığına karşı vatandaşlara uyarı amaçlı bildiri dağıttı.

Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü, iletişim yoluyla dolandırıcılık olaylarının önüne geçilebilmesi ve vatandaşların mağdur olmaması için uyarılarda bulundu. Dağıtılan bildirilerde, “Telefonla aradıkları şahıslara, terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği dolandırıcılar tarafından söyleniyor. Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitimi parayı iade edecekleri, senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar. Yukarıda belirtilen şekillerde gelen telefonlara itibar edilmemesi ve 155 Polis İmdat hattını arayarak bilgi verilmesini kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri yer aldı.

‘MAĞDUR OLMAMAK İÇİN DİKKAT EDİN’

VATANDAŞLARIN hırsızlara ve dolandırıcılara karşı duyarlı olmasını isteyen polisler, kapıya gelerek kendisini asker ve polis gibi tanıtan şahıslardan mutlaka kimlik sormalarını, kimlik göstermeyen kişilere kesinlikle kapı açmamalarını istedi. Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için, Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiç bir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve Kredi Kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 Polis imdat hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimi’ne müracaat edin” dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.