SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden servis şoförlerine eğitim

Bu haber 21 Aralık 2015 - 13:58 'de eklendi.

Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından ilçemizde faaliyet gösteren servis şoförlerine yönelik eğitim çalışması gerçekleştirildi.

Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Bürosu tarafından ilçe genelinde öğrenci taşıma işini gerçekleştiren okul servis aracı şoförlerine eğitim verildi.  Belediye Kültür Merkezi (BKM)’de yapılan eğitim toplantısına yaklaşık 100 civarında okul servisi şoförü katıldı.  Çaybaşı Bölge Trafik istasyon Amiri Murat Kunt tarafından verilen eğitimde, şoförlerden,  okul servis araçları yönetmeliğini hatırlatarak şoförlerin uymaları gereken konularda uyardı.

Servis şoförlerini ‘Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ ile ilgili olarak bilgilendiren Komiser Kunt, şoförlerin konuyla ilgili merak ettiği soruları da cevapladı. Murat Kunt, “Okul servis araçlarının arkasında ‘Okul Taşıtı’ yazısını kapsayan numunesine uygun renk, ebat ve şekilde reflektif bir kuşak bulundurulmalı. Okul servis aracının arkasında, öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunmalı ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle ‘DUR’ yazısı okunacak şekilde tesis edilmiş olmalı, lambanın yakılıp söndürülmesi tertibatı fren lambaları ile ayrı olmalıdır.

Çaybaşı Bölge Trafik istasyon Amiri Murat Kunt sözlerini şöyle sürdürdü; “Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda, öğrencilerin kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olmalı, iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmamalı, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır. Okul servis araçlarının kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik (Havalı, Hidrolikli v.b.) olabileceği gibi; araç şoförleri tarafından elle kumanda edilebilecek şekilde (Mekanik) de olabilir. Otomatik olduğu takdirde, kapıların açık veya kapalı olduğu şoföre optik ve/veya akustik sinyallerle intikal edecek şekilde olmalıdır” diye konuştu.

İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından bu tür bilgilendirme çalışmalarının süreceği de kaydedildi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.