SON DAKİKA
.
-
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Hayvan sahiplerine beslenme uyarısı

Bu haber 18 Aralık 2015 - 7:36 'de eklendi.

Torbalı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, hayvan sahiplerine hayvanların kışın bakım ve beslenmesi konusunda uyarılarda bulundu.

İLÇE Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Karakaya, kış aylarında yapılacak olan yem değişikliğinde yemlerin hayvanlara alıştırılarak yavaş yavaş yedirilmesi gerektiğini belirterek, “Kış boyunca hayvanların tüketeceği kaliteli kaba yemlerin kontrolü yapılmalı, küflenme ve bozulmalar varsa hayvanlara yedirilmemelidir. Hayvanların kusursuz, sağlıklı yavrulamaları, zayiat vermemeleri için ahır içi nem, sıcaklık ve havalandırma koşullarına dikkat edilmelidir” şeklinde konuştu.

AŞIRI YAĞIŞLARA MARUZ BIRAKILMAMALI

KARAKAYA sözlerini şöyle sürdürdü; “ Hayvanlara cereyan oluşumu engellenmeli, aksi halde hayvanların soğuktan zarar görmeyeceği, kötü havalandırma ve kötü ahır şartlarından zarar görecekleri bilinmelidir. Açık besi yapanların hayvanları aşırı yağışlara maruz bırakılmamalıdır. Gebe hayvanların bakımlarına, beslenmelerine bu aylarda dikkat edilmeli ve gebeliğin ileri dönemlerinde olan hayvanlar soğukta dışarı çıkarılmamalıdır. Ayrıca gebeliğin son 3-4 haftasında yeterli beslenme programı yapılması gerekir. Hayvanların gerekli vitamin ve mineral takviyeleri yapılmalıdır. İleri gebe hayvanlar meraya çıkarılmamalı evde tek başına bakım yapılmalıdır” dedi.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.